Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Globalny przemysł wydobywczy Bitcoin zwiększył swój zrównoważony miks energetyczny o około 59% rok do roku.

Bitcoin Mining Council (BMC) to grupa 44 firm wydobywających Bitcoina, która twierdzi, że reprezentuje 50% globalnej sieci Bitcoin, czyli 100,9 eksahash (EH). W poniedziałek opublikowała ona nowy raport z wynikami badań.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej wśród firm członkowskich BMC zapytano, ile energii elektrycznej zużywają, jaki procent tej energii jest generowany przez źródła wodne, wiatrowe, słoneczne, jądrowe lub geotermalne oraz jaki jest hash rate ich operacji.

Ogromny wzrost

BMC szacuje, że zrównoważony koszyk energetyczny globalnego przemysłu wydobywczego dla najważniejszych kryptowalut wynosi obecnie 58,4%, co oznacza spadek o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Co ważniejsze, jest to znaczący wzrost z poziomu 36,8% energii odnawialnej szacowanego w I kwartale 2021 roku.

Warto jednak zauważyć, że BMC powstało dopiero w czerwcu 2021 roku, więc nie jest do końca jasne, w jaki sposób sformułowało wartość 36,8% odnawialnych źródeł energii w I kwartale 2021 roku.

Dane do nowego raportu, które zostały przedstawione przez członków BMC, wykazały, że zużywają oni energię elektryczną w 64,6% w oparciu o zrównoważony miks energetyczny. Liczby dotyczące globalnego wydobycia Bitcoina zostały oszacowane na podstawie danych pochodzących od członków BMC.

Bitcoin znalazł się pod ostrzałem ze względu na duże zużycie energii i wysoki ślad węglowy, a przemysł wydobywczy chętnie pokazuje, że w walce z krytyką stosuje bardziej ekologiczne źródła energii lub produkty uboczne innych operacji.

Dane przedstawione przez BMC są sprzeczne z lutowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie naukowym Joules. Podkreślono w nim, że wydobywanie kryptowalut przyczyniło się do 17% wzrostu emisji dwutlenku węgla.

Zużycie energii przez Bitcoina vs złoto

Raport rozbija całkowite szacunkowe zużycie energii na poszczególne branże, twierdząc, że globalne operacje wydobywania Bitcoinów zużywają 247 terawatogodzin (TWh), czyli mniej niż połowę tego, co zużywają operacje wydobywania złota, i 0,16% biorąc pod uwagę całkowite zużycie energii na świecie.

Wyniki dotyczące deklarowanego przez siebie zużycia energii elektrycznej i hash rate'u wskazują na wzrost efektywności wydobycia.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zużycie energii elektrycznej w branży zmniejszyło się o 25%, podczas gdy wskaźnik hash rate wzrósł o 23%, ze 164,9 do 202,1. Oznacza to wzrost wydajności wydobycia o 63% w ciągu ostatniego roku od I kwartału 2021 r. BMC twierdzi, że wydobycie Bitcoina jest o 5814% bardziej wydajne niż osiem lat temu.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.