Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

W dniu 31 października cena Bitcoina (BTC) przekroczyła 14 000 dolarów. Ten kamień milowy miał miejsce dokładnie 12 lat po tym jak Satoshi Nakamoto wypuścił whitepaper BTC w 2008 roku. Od tego czasu największa kryptowaluta na świecie odnotowała niezwykły i gwałtowny wzrost na różnych obszarach.

Od wydania białej księgi w dniu 31 października 2008 roku, Bitcoin znajduje się na zupełnie innym poziomie. Rynek stał się bardzo płynny, głównie za sprawą inwestorów instytucjonalnych. 12-lecie jest dla Bitcoina szczególnie szczególne, ponieważ oznacza ono trzeci cykl post-halvingowy.

Co cztery lata nagrody za blok w sieci BTC zmniejszają się o połowę. Tym samym obniża się tempo wydobycia nowych BTC. Dzieje się tak, ponieważ maksymalna podaż Bitcoina to 21 milionów BTC. Gdy BTC osiągnie określoną podaż, tempo produkcji nowych monet spada.

Historycznie halving miał zawsze pozytywny wpływ na cenę BTC. Czwarta, ósma i dwunasta rocznica wprowadzenia Bitcoina są z tego powodu baczniej obserwowane niż inne lata. Zbiegają się one w czasie z cyklem post-halvingowym. Ostatnie obniżenie nagrody za blok miało miejsce w maju 2020 roku.

Czym jest manifest Satoshiego Nakamoto?

Manifest Satoshiego Nakamoto to dokument, który dokładnie opisuje działanie kryptowaluty oraz rozwiązuje problem podwójnego wydatkowania. Oprócz tego tajemniczy autor wyjaśnił w nim całą idee decentralizacji. Już na samym wstępie możemy przeczytać:

„Pełnowartościowa wersja pieniądza elektronicznego oparta na modelu komunikacji sieciowej peer-to-peer pozwoliłaby na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednego podmiotu do drugiego bez konieczności przepływu transakcji przez instytucje finansowe”

Dalej możemy przeczytać:

„Handel internetowy zmuszony jest polegać niemal wyłącznie na instytucjach finansowych służących jako zaufane podmioty przetwarzające płatności elektroniczne… Co jest potrzebne, to elektroniczny system płatności oparty na dowodach kryptografii zamiast na zaufaniu, umożliwiając dowolnym dwóm podmiotom, wyrażającym taką chęć, realizację transakcji bezpośrednio pomiędzy sobą bez potrzeby uczestnictwa dodatkowego, zaufanego podmiotu”

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.