Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin to nic innego, jak kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto. W ciągu ostatnich jedenastu lat, oprogramowanie służące do obsługi rozwiązania pobrano ponad pięć milionów razy. XXI wiek totalnie zmienił stosunek inwestorów do bitcoina. Zaczął on się cieszyć znacznie większym powodzeniem niż złoto, obligacje czy dolary. Także doskonale pokazują to rankingi, w których BTC pnie się do góry. Ta forma lokowania nadwyżek finansowych staje się bowiem coraz popularniejsza.

Fenomen bitcoina

Mimo, iż bitcoin stanowi całkowicie nowy sposób na gromadzenie aktywów, jego popularność stale rośnie. Warto też podkreślić fakt, że w odróżnieniu od waluty fiducjarnej, z powodu rozproszenia obiegu, emisja nowych bitcoinów w żaden sposób nie jest kontrolowana. Za to każda transakcja zrealizowana za pomocą tej kryptowaluty może zostać "nagrodzona", a nagrodę mogą otrzymać osoby, które angażują moc swoich komputerów, aby wspomóc pracę całego systemu.

Zainteresowanie kryptowalutą wzrosło, kiedy m.in. firmy, takie jak:

 • "MicroStrategy",
 • "Square",
 • "Paul Tudor Jones",

zainwestowały swoje aktywa w bitcoiny. Także duża firma ubezpieczeniowa "MassMutual" i menadżer inwestycyjny Ruffer przyznali się do zakupu BTC. I właśnie taki ruch spowodował znaczny wzrost zainteresowania inwestycjami w kryptowaluty. Większość inwestorów posiada także długie pozycje na bitcoinie. Czym jest spowodowany stały wzrost zainteresowania bitcoinem?

 1. Dodruk dolara i wielu innych, najważniejszych walut.
 2. Liczne obawy dotyczące trzymania oszczędności w gotówce.
 3. Rosnąca inflacja.

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie bitcoin stale pojawia się w comiesięcznej ankiecie "Bank of America".

Gdzie można zapłacić za pomocą bitcoina?

W przypadku, gdy inwestycje są już gromadzone w bitcoinach, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach można płacić za pomocą kryptowaluty. Warto pamiętać, że w wypadku dokładnie tej kryptowaluty, jej fenomen wynika z niezwykle wysokiej rozpoznawalności. Głównie za pomocą bitcoina można opłacać transakcje online. Można również wypłacać zebrane środki w przeznaczonych do tego bankomatach. Coraz częściej kurs bitcoina prezentowany jest również w zestawieniu z innymi walutami, mimo że ta kryptowaluta nie jest kontrolowana przez żaden bank.

Bitcoin lepszy od złota

 1. Obecnie złoto może nie być dobrym pomysłem na trzymanie nadwyżki finansowej, zwłaszcza z uwagi na spore prowizje (marze dealerów) przy zakupie monet bulionowych czy stabek inwestycyjnych. Dawniej modne było "trzymanie pieniędzy" w biżuterii, również jest całkowicie nieopłacalne ze względu na ogromne marże jubilerów i niewielkie próby złota w produkowanej biżuterii.
 2. Złoto łatwiej można ukraść. Oczywiście w tym punkcie należy abstrahować od złodziei, którzy działają w sieci. Jednak Ci, którzy nadal preferują tradycyjną formę rabunku, biżuterią nie pogardzą, a bitcoinów nie znajdą.
 3. Kod bitcoina skonstruowany jest w taki sposób, aby w praktycznie żaden sposób nie dało się go złamać. Nawet w wypadku, gdy zagrożona będzie stabilność bitcoina, niezwykle aktywna społeczność bitcoina chroni go przed ewentualnymi kradzieżami oraz fałszerstwami.
 4. Możliwe, że najistotniejsza zaleta bitcoina. W dobie, gdy absolutnie nic nie jest poufne, a nasze informacje oraz dane są prześwietlane przez Internet stale i notorycznie, coraz częściej ludzie zwracają większą uwagę na anonimowość. I właśnie bitcoin nam to w stu procentach zapewnia. Zasada ta, polegająca na prześwietlaniu wszelkich możliwych informacji dot. danego obywatela, jest także praktykowana w przypadku łamania zasad anonimowości przez instytucje rządowe.
 5. Odkładanie pieniędzy w bitcoinach jest także, a właściwie przede wszystkim, niezwykle wygodne. Warto wiedzieć, że bitcoiny w trakcie procesu transakcyjnego nie są przetwarzane przez żadne instytucje. Realnie wpływa to na szybkość transakcji oraz niezwykle niskie koszty operacyjne. Warto pamiętać o fakcie, iż bitcoin nie jest walutą żadnego państwa dlatego nigdy nie wymaga przewalutowania.

Wady bitcoina

Zapewne jak każde rozwiązanie, także oszczędzanie w bitcoinach nie jest pozbawione wad. W wypadku bitcoina można śmiało wyróżnić dwie, główne wady. Przede wszystkim bitcoin nie jest kryptowalutą, na dobrą sprawę kontrolowaną przez kogokolwiek. Z jednej strony gwarantuje jej to całkowitą autonomię, z drugiej strony nic ani nikt nie gwarantuje jej stabilności. Poza tym, inwestycja w bitcoin, jak KAŻDA inwestycja, niesie za sobą spore ryzyko. Warto pamiętać, że BTC jest niezwykle młodym wynalazkiem, w przeciwieństwie do złota czy obligacji. Przez to szczególnie podatna jest na wszelkie zawirowania. Może zaistnieć szereg różnorodnych komplikacji zdarzeń, co sprawi, że oszczędności zgromadzone w bitcoinach znacznie stracą na wartości.

Porównując wady bitcoina z jego zaletami można śmiało stwierdzić, że jest to, mimo swojego "młodego wieku", niezwykle ciekawa i obiecująca alternatywa dla złota. Jest on jedną z najbezpieczniejszych opcji gromadzenia oszczędności. Jednak warto pamiętać, że bez względu na wybraną metodę, absolutnie każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety.

Źródła: Odkryj Bitcoin, Zaradny Finansowo

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.