Skip to content Skip to sidebar Skip to footer # #Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Jeśli chodzi o tworzenie finansowych produktów nowej generacji, zdecentralizowane finanse (DeFi) właśnie taką możliwość oferują. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania open source i kompozytowych frameworków, DeFi pozwala każdemu na świecie korzystać z usług finansowych w sposób godny zaufania i przejrzysty. Mówiąc wprost, DeFi ma na celu usunięcie pośredników, aby zapewniać światu globalny i zdecentralizowany system finansowy.

Można sobie wyobrazić, że zdecentralizowane finanse wpływają na świat finansów w taki sam sposób, w jaki open-source zmienia rynek oprogramowania.

Poniżej stworzyliśmy przegląd najważniejszych sektorów DeFi wraz z najważniejszymi graczami na rynku zdecentralizowanych finansów.

Pożyczki i kredyty

DeFi pozwala każdej osobie na zaciągnięcie lub udzielenie pożyczki bez zgody osoby trzeciej. Zdecydowana większość produktów kredytowych korzysta z popularnych walut kryptograficznych, takich jak Ethereum (ETH) w celu zabezpieczenia niespłaconych kredytów poprzez nadmierną kolateralizację. Dzięki pojawieniu się inteligentnych kontraktów, marże serwisowe i stopy procentowe mogą być zaprogramowane bezpośrednio w umowie kredytowej, przy czym likwidacja następuje automatycznie, gdy saldo konta spadnie poniżej określonego wskaźnika zabezpieczenia.

Oprocentowanie uzyskane z tytułu dostarczenia różnych walut kryptograficznych jest zmienne w zależności od kryptowaluty i platformy.

Projekty, które z pewnością należą do czołówki tej kategorii produktów to m.in.:

 • Aave
  Aave jest protokołem pożyczkowym DeFi, który umożliwia użytkownikom pożyczanie i "wypożyczanie" różnych kryptowalut.
 • bZx
  Fulcrum Trade jest zdecentralizowaną platformą kredytową i depozytową zbudowaną na bazie Ethereum. System wykorzystuje protokół 0x.
 • BlockFi
  BlockFi to platforma kredytowa udzielająca kredytów walutowych, zabezpieczonych kryptowalutami. Oferuje ona również możliwość zarabiania odsetek na dostarczaniu płynności.
 • Compound
  Compound to wiodący w branży protokół pożyczkowy umożliwiający użytkownikom pożyczanie i "wypożyczanie" popularnych kryptowalut, takich jak Ethereum, Dai i Tether.
 • Curve
  Curve wykorzystuje "pule płynności" (ang. liquidity pools) i aktywa obligacyjne w celu zapewnienia wysokowydajnego handlu stablecoinami i niskiego ryzyka obniżenia płynności.
 • dYdX
  dYdX to otwarta platforma transakcyjna dla aktywów kryptograficznych. Oferuje handel z depozytem zabezpieczającym (gra z dźwignią), pożyczanie i "wypożyczanie" kryptowalut w zamian za odsetki
 • yEarn
  yEarn jest agregatorem płynności zapewniającym zautomatyzowaną opcję "farmienia".
 • Maker
  Maker jest platformą finansową odpowiedzialną za stworzenie DAI - pierwszego zdecentralizowanego stablecoina.
 • mStable
  mStable to protokół łączący stablecoiny, pożyczanie i wymianę kryptowalut według stworzonego przez autorów projektu standardu.
 • Nuo Network
  Nuo Network to zdecentralizowany rynek wierzytelności, na którym użytkownicy mogą współdziałać z aktywami opartymi na Ethereum.

Zdecentralizowane giełdy (DEX)

Zdecentralizowane giełdy pozwalają użytkownikom na wymianę swoich aktywów (kryptowalut) bez konieczności udziału pośredników. DEX-y mają na celu zapewnienie godnego zaufania, interoperacyjnego handlu w szerokim zakresie par handlowych. W ostatnich miesiącach DEX-y odnotowały ogromny wzrost popularności, znaczną poprawę użyteczności, a niektóre z nich oferują nagrody za zwiększenie płynności kapitału dostarczanego na platformę.

Projekty, które z pewnością należą do czołówki DEX-ów to m.in.:

 • 0x
  0x to zbudowany na bazie Ethereum protokół do tworzenia zdecentralizowanych giełd, łączenia dostawców płynności i nagradzania animatorów rynku
 • 1ich
  1inch jest zdecentralizowanym agregatorem giełdowym (DEX). Oznacza to, że giełda poprzez łączenie ofert z wielu zdecentralizowanych platform oferuje możliwość kupna aktywów po najlepszych cenach rynkowych.
 • Bancor
  Bancor jest DEX-em, którego celem jest rozwiązanie problemu niepłynnych rynków poprzez zachęcanie użytkowników do zapewnienia płynności w zamian za część opłat transakcyjnych.
 • Kyber Network
  Kyber Network to protokół umożliwiający bezproblemową wymianę tokenów w sieci DeFi. Protokół został zaprojektowany w taki sposób, że każda strona może wnosić wkład do puli płynności i brać udział w zarządzaniu poprzez prowadzone głosowania.
 • Uniswap
  Zdecentralizowana giełda podbijająca serca kryptowalutowych inwestorów. Wszystko to dzięki wysokiej płynności i łatwości użytkowania.

Derywatywy

W finansach tradycyjnych instrument pochodny stanowi kontrakt, którego wartość jest pochodną umowy opartej na wynikach osiąganych z aktywów bazowych. Istnieją cztery główne rodzaje kontraktów pochodnych: kontrakty terminowe typu futures, forward, opcje i swapy.

Wraz z pojawieniem się instrumentu DeFi inwestorzy odnoszą korzyści z otwartego, przejrzystego i automatycznego rozliczania kontraktów na instrumenty pochodne. Inteligentne kontrakty mogą emitować tokenowe instrumenty pochodne, które zapewniają ekspozycję (czasami z wykorzystaniem dźwigni finansowej) na obie strony wyników osiąganych przez dany składnik aktywów.

Projekty, które z pewnością należą do czołówki tej kategorii produktów DeFi to m.in.:

 • dYdX
  Jako hybrydowa platforma oferująca DEX, kredytowanie i dźwignię finansową, dYdX jest unikalnym dostawcą instrumentów pochodnych. Inwestorzy mogą wykorzystać dYdX do otwierania pozycji z maksymalną 5-krotną dźwignią.
 • Syntetix
  Synthetix, jako wiodąca platforma instrumentów pochodnych w sektorze zdecentralizowanych finansów, pozwala na tworzenie syntetycznych aktywów powiązanych z wartością aktywów rzeczywistych.
 • Uma
  Uma jest protokołem pozwalającym na tworzenie syntetycznych tokenów. W przeciwieństwie do Synthetix, każdy może stworzyć syntetyczny token, który śledzi wszelkie aktywa, informacje lub indeksy, jakie uzna za stosowne (o ile istnieje odpowiedni sposób monitorowania rzeczywistych cen).

Zdecentralizowane portfele

Portfele są kluczową bramą do interakcji z produktami DeFi. Choć często różnią się one od siebie pod względem obsługi aktywów, we wszystkich przypadkach ostatnimi czasy można zaobserwowować drastyczną poprawę użyteczności i dostępu dzięki rosnącej narracji DeFi.

Do najpopularniejszych zdecentralizowanych portfeli należą między innymi:

 • Authereum
  Authereum to oparte na Ethereum rozwiązanie do logowania do portfeli i dApp. Pozwala on użytkownikom na łatwą interakcję z aplikacjami Web 3 za pomocą dowolnej przeglądarki, używając jedynie nazwy użytkownika i hasła. Portfel obsługuje większość aktywów opartych na sieci Ethereum.
 • Coinbase Wallet
  Dzięki portfelowi Coinbase Wallet (nie mylić ze standardową aplikacją Coinbase) użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy zdecentralizowanych innowacji, w tym do zakupu i przechowywania między innymi Bitcoin, Ethereum, tokenów ERC-20 i innych kryptowalut, a także możliwość dostępu do aplikacji web3. Coinbase Wallet posiada wbudowaną przeglądarkę dApp.
 • Metamask
  Jeśli kiedykolwiek próbowałeś korzystać z aplikacji DeFi za pomocą przeglądarki internetowej, to prawdopodobnie natknąłeś się na Metamask. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni, Metamask to bardzo funkcjonalny portfel Ethereum i ERC-20 przybierający postać rozszerzenia przeglądarki.
 • MyEtherWallet
  MyEtherWallet jest darmowym interfejsem pomagającym w interakcji z blockchainem Ethereum. Łatwa w użyciu, otwarta platforma pozwala na generowanie portfeli, interakcję z inteligentnymi kontraktami i wiele innych. Platforma integruje się ze znanymi projektami DeFi (m.in. Aave i Ren).
 • Portis
  Portis jest uproszczonym, multi-blockchainowym portfelem, który został zaprojektowany z myślą o łatwej konfiguracji i podłączeniu do dApps.

Zarządzanie aktywami

Przy tak ogromnej ilości produktów DeFi kluczowe znaczenie mają narzędzia do lepszego śledzenia i zarządzania zasobami rozsianymi po różnych projektach DeFi (np. Compound, Aave, dYdX). Projekty DeFi służące do zarządzania aktywami zapewniają użytkownikom możliwość płynnego zarządzania i śledzenia sald na różnych tokenach i produktach.

Do najpopularniejszych platform zarządzania aktywami należą między innymi:

 • Balancer
  Balancer jest platformą zarządzania aktywami, która działa jako automatyczny menedżer portfela i dostawca płynności.
 • DeFi Saver
  DeFi Saver to kompleksowe narzędzie do zarządzania aktywami dla szeregu zdecentralizowanych protokołów finansowych i aplikacji opartych na sieci Ethereum.
 • InstaDapp
  InstaDapp to inteligentna platforma DeFi, pozwalająca użytkownikom na łatwe zarządzanie wieloma aplikacjami DeFi w celu maksymalizacji zwrotów z inwestycji z różnych protokołów. Dzięki InstaDapp, użytkownicy mogą korzystać z wiodących w branży projektów, takich jak Compound, MakerDAO i Uniswap, a wszystko to w jednym, łatwym w użyciu portalu.
 • Set (TokenSets)
  Sablier umożliwia prowadzenie automatycznych inwestycji w oparciu o gotowe, dostarczane przez użytkowników strategie.
 • Zerion
  Zerion to interfejs dla DeFi, który umożliwia użytkownikom inwestowanie, handel, pożyczanie i "wypożyczanie" aktywów. Dzięki Zerionowi użytkownicy mogą zarządzać swoim portfelem DeFi na wielu rachunkach i śledzić swoje aktywa w czasie rzeczywistym za pomocą aktualizacji cen na żywo oraz powiadomień typu "push".
 • Zapper
  Zapper umożliwia zarządzanie aktywami i pasywami DeFi w jednym prostym interfejsie.

Ubezpieczenia

Zdecentralizowane protokoły ubezpieczeniowe pozwalają użytkownikom i firmom na ubezpieczanie inteligentnych kontraktów (np. w przypadku włamania i kradzieży środków z "dziurawego" kontraktu) poprzez łączenie funduszy i rezerw. Sektor ten jest na razie raczej niewielki, ale z dużą dozą pewności można przewidzieć, że będzie odgrywał kluczową rolę w dojrzewaniu całego ekosystemu.

Do najpopularniejszych produktów ubezpieczeniowych z branży zdecentralizowanych finansów można zaliczyć:

 • Nexus Mutual
  Nexus Mutual to zdecentralizowany protokół ubezpieczeniowy zbudowany na bazie Ethereum. Wprowadzony na rynek w maju 2019 roku, Nexus oferuje użytkownikowi możliwość wykupienia ubezpieczenia inteligentnego kontraktu przy użyciu ich natywnego tokena - NXM.
 • Opyn
  Opyn jest zdecentralizowaną platformą ubezpieczeniową pozwalającą użytkownikom na ochronę depozytów DeFi przed ryzykiem.

1 komentarz

 • Dawidek
  Posted 30 sierpnia 2021 20:28

  Bardzo ciekawy wpis i wiele fajnych projektów DeFi. DLa mnie póki co jednak numerem jeden jest Pancakeswap i token CAKE. Nigdzie tak bezpiecznie nie zarobimy 100% rocznie jak na AUTO CAKE.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.