Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Amerykański urząd skarbowy (IRS) ogłosił, że Chainalysis, zajmujący się analizą blockchaina, jest jednym z dwóch zwycięzców ostatniego przetargu. Firma badawcza zbuduje narzędzie pozwalające śledzić transakcje prywatnych kryptowalut i protokołów drugiej warstwy. 30 września IRS przyznał dwa kontrakty o wartości 625 000 dolarów każdy, zarówno firmie Chainalysis, jak i teksańskiej firmie analitycznej Integra FEC.

Chainalysis i Integra FEC zwycięzcami przetargu

Na początku września amerykański urząd skarbowy ogłosił przetarg na stworzenie narzędzia analitycznego do śledzenia prywatnych kryptowalut. Chętne przedsiębiorstwa mogły zgłaszać swoją kandydaturę do 16 września. Chainalysis i Integra FEC zostali wyłonienieni spośród 22 zgłoszeń.

Chainalysis jest jedną z wiodących firm w branży, zajmujących się analizą blockchaina i kryptowalut. Różne organy i agencje rządowe regularnie dają tej firmie takie zlecenia. Z drugiej strony, Integra FEC nie jest tak bardzo popularna, jednak może pochwalić się milionowymi kontraktami. Nawet Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) współpracuje z tą firmą w zakresie technicznych i naukowych usług doradczych.

Kontrakt o wartości 625 000 dolarów, w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy pomoże zwycięzcom przekształcić ich prototyp w funkcjonalną wersję. Później rozpocznie się faza pilotażowa, a po jej zakończeniu i zatwierdzeniu, rząd przyzna firmom kolejne 125 000 dolarów.

Według IRS, celem inicjatywy jest pomoc w śledzeniu kryptowalutowych transakcji. Narzędzie ma rozpracować np. Monero w taki sposób, aby były znane detale takie jak czas i data transakcji, kwota oraz dokładny adres portfela. Organ podatkowy ma nadzieję na wykorzystanie tego narzędzia analitycznego do przewidywania potencjalnych transakcji podejrzanych adresów.

Rosnące zapotrzebowanie na prywatne monety

Wraz z rosnącym zainteresowaniem organów rządowych śledzeniem transakcji, wzrośnie też liczba firm zajmujących się tworzeniem tego typu produktów. Monero jest jedną z ulubionych walut cyfrowych wśród organizacji przestępczych ze względu na dużo większą anonimowość niż Bitcoin. Według urzędu skarbowego Stanów Zjednoczonych, Monero jest wykorzystywane nawet przez grupę ransomware - Sodinokibi, ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.