Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

W niedzielę zakończył się festiwal ETHDenver poświęcony Ethereum, podczas którego niekwestionowaną gwiazdą był oczywiście Vitalik Buterin.

Wśród wielu rzeczy, które powiedział sławny współzałożyciel Ethereum, była jedna, która prawdopodobnie nie spodobała się wielu inwestorom i spekulantom.

Mówił on o "kryptowalutowej zimie", czyli przedłużającym się okresie spadku cen. Vitalik Buterin ujawnił, że w rzeczywistości wielu deweloperów z zadowoleniem przyjmuje niedźwiedzie okresy. Dzieje się tak dlatego, że podczas hossy często generowana jest zbyt duża euforia, która przyciąga zbyt wielu krótkoterminowych spekulantów. W tym czasie deweloperzy muszą być w stanie pracować bardziej spokojnie i długoterminowo.

Wspomniał również, że kryptowalutowe zimy przyczyniają się również do likwidacji mniej interesujących projektów, ponieważ tylko silne projekty są w stanie przetrwać długie okresy bessy. Na przykład podczas ostatniej kryptowalutowej zimy zamknięto kilka giełd o niskiej jakości, a wiele projektów, które kiedyś uważano za bardzo obiecujące, skończyło popadając w zapomnienie - np. NEM i NEO.

Buterin powiedział:

Zimy to czas, kiedy wiele z tych aplikacji odpada i można zobaczyć, które projekty są rzeczywiście długoterminowo zrównoważone, zarówno w swoich modelach, jak i w swoich zespołach i ludziach.

Dwie zimy już za nami

Branżą kryptowalut doświadczyła już dwóch kryptowalutowych zim (2014-2015 i 2018-2019), chociaż Ethereum jest projektem, który narodził się podczas pierwszej z nich.

Buterin wspomniał również, że gdy nastroje na rynkach słabną, deweloperzy mogą bardziej skupić się na wdrażaniu nowych technologii i ulepszaniu już istniejących.

Choć o tym nie wspomniał, przykładowo Lightning Network został uruchomiony w 2018 roku, w środku kryptowalutowej zimy.

Problemem, nad którym pracują teraz deweloperzy Ethereum, jest skalowalność i obniżenie opłat transakcyjnych.

W sytuacji takiej jak obecna, gdzie wydaje się, że nie ma szczególnej presji na deweloperów, mogą oni pracować z większym spokojem i pogodą ducha, a to może korzystnie wpłynąć na rozwój ETH 2.0.

Ci, którzy od lat śledzą projekty takie jak Ethereum, czy Bitcoin, doskonale wiedzą, że ceny rosną i spadają. Ostatecznie jednak liczy się technologia i jej funkcjonalność. Kryptowalutowa zima skończy się prędzej czy później, natomiast rozwój trwa cały czas, każdego dnia.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.