Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Uniswap to oparta na Ethereum (DEX) zdecentralizowana giełda, która ułatwia wymianę tokenów ERC-20 między handlowcami. Wraz z rozkwitem zdecentralizowanych finansów (DeFi), szum wokół protokołu Uniswap również rośnie, ale nie bez powodu. W porównaniu z innymi giełdami DEX Uniswap jest o wiele łatwiejszy. Dodawanie i listowanie żetonów do nagród jeszcze nigdy nie było tak proste. Dodatkowo, dzięki transakcjom peer-to-peer (P2P), każda transakcja może być przeprowadzona bez pośredników.

Uniswap jako jedna z pierwszych giełd DeFi ma na celu zrewolucjonizowanie tradycyjnych DEX za pomocą automatycznego protokołu płynności.  W tym przewodniku dowiesz się, czym jest Uniswap, jak działa oraz jakie są jego wady i zalety.

Co to jest Uniswap?

Uniswap to protokół open source zbudowany na blockchainie Ethereum. Zapewnia unikalne rozwiązanie ułatwiające wymianę tokenów ERC-20 bez udziału scentralizowanych stron trzecich. Oznacza to, że użytkownicy zarządzają swoimi własnymi środkami i nie są zależni od żadnych scentralizowanych zasobów.

Jednak brak płynności, tj. niewystarczająca ilość środków przepływających przez platformy, sprawił, że te zdecentralizowane giełdy nie stały się popularne wśród dostawców płynności.

Niemniej jednak Uniswap różni się od innych giełd. Nie korzysta z arkusza zleceń do określania cen. Zamiast tego protokół działa w oparciu o równanie, w którym całkowita płynność jest stałą w puli. Aby model mógł działać, uwzględniają się źródła płynności. W ten sposób powstaje pula, która wspiera zdecentralizowany handel i pożyczanie. Proces ten polega na listowaniu i wymianie tokenów ERC-20 bez księgi zamówień.

Jak działa Uniswap?

Protokół Uniswap został zainspirowany koncepcją automated market maker (AMM) autorstwa Vitalika Buterina. Uniswap wykorzystuje głównie mechanizm Constant Product Market Maker Model, będący odmianą Automated Market Making (AMM), który zawiera pule płynności dla traderów.

Następnie, w maju 2020 roku, Uniswap wprowadził zaktualizowaną wersję — Uniswap V2 wraz z pulami płynności. W przeciwieństwie do swojego poprzednika (V1), użytkownicy mogą teraz wymieniać ETH i tokeny ERC-20, podczas gdy V2 używa opakowanego eteru (wETH) w podstawowych kontraktach, w których użytkownicy mogą łączyć tokeny ERC-20 bezpośrednio z dowolnymi innymi tokenami ERC-20. Ponadto ceny stały się bardziej wiarygodne i trudniejsze do manipulowania.

Jak działa pula płynności?

Pule płynności to rezerwy płynności uwięzione w inteligentnej umowie, zwykle finansowane przez dostawców płynności. Stablcoiny, takie jak USDT i DAI, są głównym składnikiem puli. Ponieważ Uniswap istnieje w środowisku integracyjnym, a pule płynności są podstawą Uniswap, bardzo ważne jest zrozumienie jego podstaw.

Zasadniczo każdy może być dostawcą płynności (LP). Aby zostać LP, musisz zdeponować równoważną wartość tokenów ETH i ERC-20 w puli. Jedną z funkcji AMM jest to, że możesz zapewnić płynność niezależnie od wielkości puli płynności. W zamian otrzymasz nagrodę w postaci tokenów płynności zgodnie z Twoim wkładem. Oznacza to również, że liczba unikalnych tokenów, które otrzymujesz, jest proporcjonalna do płynności puli. Te tokeny płynności służą do śledzenia Twojego wkładu do puli, dystrybucji opłat transakcyjnych i do różnych zastosowań w aplikacjach DeFi (dApps).

W tych pulach płynności całkowita płynność uzyskana z iloczynu dwóch rodzajów tokenów zawsze pozostaje stała, zgodnie z tym prostym równaniem X × Y = K, w którym całkowita płynność pozostaje stała.

Zobaczmy, jak działa to równanie, na przykładzie puli płynności ETH/USDT. Jeśli użytkownik kupi (x) z puli ETH/USDT, wówczas oferta USD (y) będzie większa niż ETH po dokonaniu transakcji. Gdy podaż ETH będzie mniejsza, naturalnie nastąpi skok cen — działa to też odwrotnie. W tym miejscu ogólna płynność (k) pozostaje stała przy ustalaniu ceny. Ogólnie rzecz biorąc, im większa pula płynności, tym łatwiej jest obsługiwać duże zamówienia. Jednak poślizg występuje, ponieważ stosunki x i y nie są liniowe.

Porównując Uniswap i scentralizowane platformy wymiany, można stwierdzić, że w pierwszym nie ma opłat za listing na Uniswap. Mianowicie w ten sposób Uniswap szybko stał się jednym z najpopularniejszych protokołów wymiany tokenów. Co ciekawe, Uniswap wystartował, gdy Ethereum wciąż borykało się z problemami skalowalności podczas konsensusu Proof of Work.

Przeznaczenie tokenów Uniswap (UNI)

Uniswap wprowadził swój token zarządzający UNI we wrześniu 2020 roku. Jego głównym celem jest dalsze zwiększanie decentralizacji protokołu poprzez oferowanie użytkownikom końcowym większych praw do zarządzania. Głównym celem tokena UNI jest umożliwienie jego posiadaczom głosowania nad różnymi sugestiami i ulepszeniami w celu dalszego rozwoju platformy. To nie tylko zwiększa publiczne zaufanie do protokołu Uniswap, ale także zapewnia lepszą ochronę środków użytkowników.

Startowi towarzyszył hojny airdrop tokenów UNI, który trafił na około 50.000 adresów Ethereum. Użytkownicy protokołu mogli żądać 400 UNI, co stanowiło równowartość około 1200 dolarów. Kilka dni później cena UNI wzrosła do 8 dolarów, a ostateczną kwotę można było wymienić na 3 200 dolarów.

W sumie w sieci znajduje się 1 miliard tokenów UNI. Członkowie społeczności Uniswap otrzymają 60% wszystkich tokenów UNI. Użytkownicy otrzymają 25% tej części (co odpowiada 15% całej kwoty). Zespół Uniswap oraz jego pracownicy, doradcy i inwestorzy otrzymają pozostałe 40% tokenów UNI w ciągu najbliższych czterech lat.

Aby otrzymać nagrodę, członkowie społeczności muszą dostarczyć płynność do jednej z następujących pul: USDT, USD, DAY i WBTC, każda z tych monet musi być sparowana z ETH.

Członkowie mogą odbierać nagrody na stronie app.uniswap.org, łącząc się z portfelem, z którego korzystali w przeszłości w ramach programu Uniswap.

Jak wymieniać tokeny za pomocą Uniswap?

Proces wymiany tokenów na Uniswap jest dość prosty. Aby wymienićjeden token ERC-20 na inny, potrzebny jest portfel Ethereum i dostęp do Internetu. Ponieważ Uniswap jest protokołem typu open source, każdy może wykorzystać jego kod do uruchamiania natywnych aplikacji. Alternatywnie można uzyskać do niej dostęp poprzez własną aplikację Uniswap.

Okno wymiany tokenów na Uniswap

Oto przewodnik krok po kroku, w jaki sposób można dokonać wymiany tokenów na Uniswap:

 1. Otwórz aplikację Uniswap.
 2. Podłącz swój portfel ERC 20 np. Metamask, Trust Wallet, lub portfel sprzętowy — Trezor lub Ledger Nano S.
 3. Wybierz parę tokenów, które chcesz wymienić i kliknij przycisk "Swap".
 4. W wyskakującym okienku przejrzyj szczegóły transakcji i potwierdź żądanie w swoim portfelu.
 5. Teraz możesz monitorować status transakcji na stronie Etherscan.

Podsumowanie

Zespół Uniswap stworzył rozwiązanie, na które społeczność kryptowalutowa czekała od dłuższego czasu. Ponadto, zautomatyzowany protokół płynności w połączeniu z unikalnym systemem zarządzania poprzez tokeny UNI, dał użytkownikom zaufanie, co z kolei zwiększyło liczbę użytkowników platformy. Dzięki Uniswap wymiana tokenów w oparciu o Ethereum stała się niezwykle prosta.

2 Komentarze

 • R7zex
  Posted 24 sierpnia 2021 19:33

  Myślę że warto wspomnieć w artykule o wersji Uniswap V3 która została ostatnio dodana, chociaż osobiście dalej używam jedynie v2

 • Dawidek
  Posted 30 sierpnia 2021 02:40

  Super. Ja tam korzystam z Uniswap i dziękuje tej giełdzie z pocałowaniem nóg, ponieważ dała mi ten kosmiczny airdrop!

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.