Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kryptowaluty narobiły sporo szumu w zeszłym roku. Notowania kryptowalut raz szły w góry a raz w dół - czyniąc jednych bogaczami, a drugich wręcz przeciwnie. Jeśli jednak wyjdziemy poza ten obrazek i spróbujemy zastanowić się czym tak naprawdę są wirtualne waluty i jak działają, możemy dojść do zadziwiających w swojej prostocie wniosków. Cały system opiera się bowiem na limitacji zapisów w bazie danych, których nikt nie może zmienić bez wypełnienia ściśle określonych warunków. Może wydawać się to trywialne, jednak tak naprawdę to właśnie jest sedno systemu, na jakim funkcjonują wszystkie kryptowaluty.

Jak to wszystko działa?

Weźmy sobie na przykład wykonywanie przelewu ze zwyczajnego konta bankowego. Ta transakcja nie jest niczym innym, jak wpisem do bazy danych, który może zostać wykonany w określonych warunkach. Podobnie jest, gdy wypłacamy pieniądze z banku w gotówce.

Przyjrzyjmy się jednak mechanizmowi, który zarządza bazami danych w przypadku kryptowalut. Kryptowaluta - taka, jak np. Bitcoin - składa się z sieci, którą tworzą peery. Każdy z nich posiada informacje na temat kompletnej historii wszystkich transakcji, a także dane na temat salda każdego konta.

Transakcja w sieci Bitcoin ma miejsce, gdy Darek przesyła X bitcoinów Magdalenie i potwierdza swoją dyspozycję swoim kluczem prywatnym. Jest to nic innego jak zwyczajny klucz kryptograficzny. Po podpisaniu kluczem transakcja jest przesyłana do sieci i każdego pojedynczego peera. To podstawy funkcjonowania siec p2p, którą doskonale znamy choćby z przesyłu plików. Już w chwili dokonania transakcji jest ona znana dla całej sieci. Jednak dopiero po upływie określonego czasu zostaje ona zatwierdzona. To właśnie zatwierdzenie jest niezwykle ważne dla poprawnego działania całej sieci danej waluty wirtualnej.

Dopóki transakcja nie zostaje potwierdzona, może zostać zmieniona lub anulowana. Potwierdzaniem transakcji zajmują się minerzy. Gdy zostaje ona przez nich zatwierdzona informacje o niej są przesyłane do pozostałych nodów w całej sieci.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.