Skip to content Skip to sidebar Skip to footer # #Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Non-fungible tokens to kolekcjonerskie tokeny, które w 2021 roku zyskały sporą popularność zwłaszcza wśród nieco bardziej doświadczonych i zaawansowanych inwestorów. NFT jest innowacyjnym rozwiązaniem, które spotkało się z aprobatą ze strony rozmaitych celebrytów. Co za tym idzie łatwo wywnioskować, że niezamienialne tokeny będą wzbudzały spore zainteresowanie wśród przeciętnych odbiorców. Branża kolekcjonerska stale się rozwija, lecz wypadałoby poznać jej tajniki i skupić się na kilku najistotniejszych kwestiach.

NFT - o czym konkretnie mowa?

Non-fungible tokens to tzw. tokeny, których nie da się zamienić na żadne inne. Są interesującym produktem dla kolekcjonerów, podobnie jak w świecie rzeczywistym mogą to być np. znaczki. NFT są swego rodzaju plikami. Zapisuje się je w niezawodnej technologii Blockchain. Jak na razie inwestorzy mogli korzystać jedynie z zamienialnych tokenów, które bardzo im się podobały. Rynek uległ zrewolucjonizowaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie stać się posiadaczem NFT.

Istotną informacją dla zainteresowanych inwestorów jest to, że praktycznie każda osoba może brać czynny udział w tworzeniu NFT. Co prawda są to unikalne tokeny, lecz nie wymagają zaawansowanych umiejętności. Przystąpić do procesu tworzenia można np. w przerwie od pracy lub nauki. Rynek zadecyduje o tym, jaka będzie wartość konkretnych tokenów.

NFT - co nowego na rynek wniosły niezamienialne tokeny?

Nie da się ukryć, że Non-fungible tokens wniosły na rynek wiele nowości. Tyczy się to różnych branż. Przede wszystkim chodzi tutaj o znaczne skrócenie dystansu pomiędzy artystami a fanami. Ogranicza to ilość występujących pośredników, a więc artyści mogą na swojej sztuce zarabiać zdecydowanie większe pieniądze. Przy okazji kupujący będą ponosić mniejsze koszty za zakup konkretnych dzieł. Każda strona może na tym skorzystać.

Rynek stał się bardziej zdemokratyzowany. Nie ma problemów z jego przejrzystością oraz szeroką dostępnością. Spotyka się to z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony inwestorów. Najbardziej na tych zmianach skorzystają jednak kolekcjonerzy, którzy będą mogli stać się posiadaczami unikalnych własności w wersji cyfrowej. Na wprowadzenie NFT nie będą narzekać:

  • designerzy,
  • fotografowie,
  • malarze,
  • copywriterzy,
  • graficy.

Ich dzieła trafią do szerszej grupy odbiorców, a co za tym idzie nie powinno być większych trudności z tym, aby je sprzedać.

Kolarz stworzony przez artystę Beeple sprzedany za sumę $70 mln.

NFT - jak to działa w praktyce i jak inwestować?

Niezamienialne tokeny są zapisywane dzięki wykorzystaniu wspomnianej technologii Blockchain. Zainteresowani mogą je kontrolować przy pomocy prywatnego klucza. Nie ma więc obaw o to, że dostęp do NFT będą miały osoby z zewnątrz, choć wiele zależy od samych posiadaczy, którzy powinni przyłożyć większą wagę do strzeżenia klucza.

Umieszczanie tego typu zapisów w Blockchainie wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego w zdecydowanej większości przypadków jest to po prostu hash lub odnośnik do pliku. Pliki mogą być przechowywane w rozmaitych serwisach.

Inwestowanie w Non-fungible tokens jest banalnie proste. Wystarczy nabyć odpowiednią wiedzę i przystąpić do jak najszybszego działania. Istnieje kilka sposobów na zainwestowanie w NFT, a wśród nich należy wymienić:

  • bezpośredni zakup NFT,
  • zakupienie kryptowaluty, która jest powiązana z Non-fungible tokens,
  • stworzenie własnych niezamienialnych tokenów i ich sprzedaż,
  • stworzenie dzieła i przekształcenie go na NFT, a następnie sprzedaż,
  • tworzenie aplikacji powiązanej z NFT.

Każda propozycja niesie za sobą wymierne korzyści, dlatego wypada zapoznać się z ich najmocniejszymi stronami, a później wybrać dla siebie właściwą opcję.

Kupno NFT - gdzie to uczynić?

W tym miejscu warto poświęcić kilka chwil zakupowi NFT. Istnieją miejsce, gdzie niezamienialne tokeny można zakupić bez większych trudności. Chodzi tutaj o wejście na najbardziej popularne giełdy tokenów, do których inwestorzy mają bardzo szeroki i niczym nieograniczony dostęp. Warto rozejrzeć się w takich miejscach, jak:

  • Giełda Open Sea - umożliwia nie tylko kupowanie Non-fungible tokens, ale też ich sprzedaż. Wszystko odbywa się na przejrzystych warunkach i jest niezwykle elastyczne. W grę wchodzi zakup NFT ze sztuki, ale też domeny internetowe, NFT ze świata sportu, wirtualne światy czy też karty kolekcjonerskie,
  • Giełda Rarible - jedna z największych giełd NFT na rynku, dlatego wypada zapoznać się z jej kompletną ofertą. To właśnie na tej giełdzie inwestorzy znajdą bezproblemowo dzieła sztuki nowoczesnej oraz dzieła grafików komputerowych. Jeśli dokonuje się jakichkolwiek transakcji giełdowych inwestorzy otrzymują tzw. token RARI.
  • Crypto.com - platorma znana z wielu ciekawych i innowacyjnych produktów (m.in. Crypto.com Exchange czy karta Crypto.com) aktywnie rozwija nowy dział NFT. Na giełdzie można kupić dzieła m.in. Snoop Doga.

Jak widać zakupienie NFT nie powinno być zbyt czasochłonnym procesem. Wystarczy wybrać właściwą giełdę, a następnie przejść do procesu zakupu lub sprzedaży. Wiele zależy od potrzeb osób, które są zwolennikami inwestowania na tego typu giełdach.

NFT a kryptowaluty - jakie powiązania występują na tej linii?

Tokeny niezamienialne są ściśle powiązane z pewnymi kryptowalutami. Chodzi tutaj konkretnie o tzw. kryptowaluty dedykowane, wśród których znajdują się:

  • MANA,
  • Decentraland,
  • ENJIN.

Oprócz tego warto poświęcić dłuższą chwilę projektowi gamingowemu o nazwie ALICE. Inne interesujące projekty to: Sand, WAX, Flow oraz Axie.

Tworzenie NFT - jak się za to zabrać?

Jak już zostało wspomniane w artykule za tworzenie NFT można się zabrać samodzielnie. Przyda się tutaj podstawowa wiedza, ale praktycznie każdy inwestor będzie w stanie stworzyć Non-fungible tokens. Na samym początku trzeba wybrać odpowiednią platformę. Kluczowa jest znajomość rynku. Przy tworzeniu NFT przydać mogą się takie projekty, jak: Ethereum, Kusama oraz Binance Smart Chain. Jeśli nigdy wcześniej inwestorzy nie mieli styczności z tworzeniem NFT mogą zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych użytkowników.

Przy tworzeniu NFT pod uwagę należy wziąć głównie:

  • wysoki koszt użytkowania sieci,
  • wielkość rynku,
  • dostępność portfeli oraz sposób korzystania z portfeli (łatwość).

Mniej opłacalnym przedsięwzięciem będzie tworzenie niedrogich serii NFT. Nad każdym ruchem warto się kilka razy zastanowić. Dzięki temu inwestorzy i twórcy nie tracą czasu.

NFT - czy opłaca się inwestować? Podsumowanie

Na samym końcu warto zastanowić się nad tym, czy opłaca się w ogóle inwestować w NFT. Nie da się ukryć, że to przyszłość cyfrowego rynku, więc każdy powinien spróbować swoich sił w tej innowacyjnej dziedzinie. Non-fungible tokens to unikalne i nowoczesne rozwiązanie, które nikogo nie rozczaruje, a daje szereg ciekawych możliwości. Skorzystają na tym głównie twórcy dzieł.

Podstawowym zadaniem dla zainteresowanych osób jest to, aby zapewnić klientom doświadczenia, o których do tej pory nigdy nie słyszeli. Warto przyjrzeć się aplikacjom i projektom powiązanym z NFT. Coś od siebie do rozwoju rynku Non-fungible tokens mogą dołożyć również przedsiębiorcy. Bardzo im się to opłaci, ponieważ dzięki temu można uzyskać na własność unikalne tokeny odpowiednio wcześnie. Pozostanie jedynie czekać aż ich wartość znacznie wzrośnie.

2 Komentarze

  • Mistrzu_n1
    Posted 25 sierpnia 2021 12:58

    Nie rozumiem tego fenomenu, ale widzę że na NFT można zarobić niezłe pieniądze. Nie rzadko okazuje się, że biorąc udział w akcjach promocyjnych i airdropach, w których można otrzymać NFT bez żadnej inwestycji można zarobić nawet kilkaset/tysięcy dolarów 😉

  • kasia
    Posted 30 sierpnia 2021 04:58

    Super. Fajnie wiedzieć gdzie kupić, jednak czy moglibyście napisać też poradniki w jaki sposób stworzyć oraz sprzedać własne NFT?

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.