Skip to content Skip to sidebar Skip to footer # #Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Od wtorku, 18 stycznia, po przetestowaniu w sieci testowej Mumbai, EIP-1559 jest również aktywny w sieci głównej Polygon, a tym samym zaczął spalać tokeny MATIC.

EIP-1559 również na Polygon

Kilka miesięcy temu w sieci Ethereum została aktywowana słynna już aktualizacja London (EIP-1559). Zapoczątkowała ona spalanie części opłat płaconych górnikom za rejestrowanie transakcji na blockchainie.

Polygon to druga warstwa stworzona specjalnie po to, aby transakcje na Ethereum były szybsze i przede wszystkim tańsze. Nic więc dziwnego, że postanowili zintegrować EIP-1559 również na swoim mainnecie.

Do tej pory wypalono już prawie 20 tysięcy tokenów MATIC.

EIP-1559 eliminuje aukcję stosowaną jako główny mechanizm obliczania opłat i wprowadza opłatę bazową, a także opłatę priorytetową, która ma na celu przyspieszenie przetwarzania. Opłata podstawowa, która zmienia się w zależności od przeciążenia sieci, jest spalana.

Zmiana ta nie powoduje obniżenia opłat, gdyż koszt gazu nadal będzie determinowany przez podaż i popyt, ale pozwala użytkownikom na lepsze oszacowanie kosztów transakcji, gdyż stawka bazowa jest minimalną ceną, jaką należy zapłacić za uwzględnienie transakcji w pierwszym kolejnym bloku.

Polygon i spalanie tokenów MATIC

Oprócz zmniejszenia podaży tokenów MATIC w obiegu, celem jest również zmniejszenie liczby przypadków uiszczania nadmiernych opłat.

Spalanie tokenów MATIC podzielone jest na dwie fazy. Pierwsza z nich rozpoczyna się w sieci Polygon, a następnie druga zostaje zakończona w sieci Ethereum. Ta zmiana może mieć daleko idące implikacje dla wszystkich udziałowców w sieci Polygon.

Jeśli chodzi o posiadaczy tokenów MATIC, to według zespołu roczne spalanie wynosi około 0,27% krążącej podaży, w porównaniu do stałej całkowitej podaży 10 miliardów tokenów. W związku z tym spodziewany jest efekt deflacyjny.

Korzyści wynikające z wypalenia MATIC

Użytkownicy i deweloperzy dApps na Polygon skorzystają z bardziej przewidywalnych cen gazu.

Dla walidatorów, wzrost stawki bazowej spowoduje mniej spamu transakcji, co doprowadzi do mniejszego zatłoczenia sieci.

Nie wiadomo jeszcze, czy tak jak to miało miejsce na Ethereum, te burn'y spowodują, że koszt gazu wzrośnie, czy też pozostanie na bardzo niskim poziomie.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.