Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Goldman Sachs skłania się ku zasobom cyfrowym i testuje możliwość stworzenia własnej, cyfrowej waluty fiat.

Goldman Sachs wypuści swojego stablecoina

Jak ujawnił nowy szef Goldman Sachs ds. aktywów cyfrowych Matthew McDermottw czwartek w wywiadzie dla CNBC, wielonarodowy amerykański bank inwestycyjny może w przyszłości wyemitować swojego własnego stablecoina.

Nowo mianowany McDermott, który wcześniej prowadził wewnętrzne operacje finansowania Goldman Sachs i jest "weteranem starej szkoły rynków finansowania", zadeklarował, że bank bada możliwość wyemitowania własnych cyfrowych aktywów:

"Badamy komercyjną zasadność stworzenia własnego cyfrowego tokena fiat, ale to już początek pracy nad potencjalnymi przypadkami jego wykorzystania".

Innymi słowy, Goldman Sachs rozważa emisję własnej cyfrowej waluty, najprawdopodobniej stablecoina, powiązanej z dolarem amerykańskim. Stablecoin jest rodzajem waluty cyfrowej, która próbuje utrzymać stabilność cen i jest wspierana przez aktywa rezerwowe, zwykle waluty fiducjarne.

Jednocześnie bank powiększa swój zespół ds. aktywów cyfrowych o londyński McDermott, który zatrudnia ekspertów ds. strategii zarówno w Azji, jak i w Europie. Według CNBC, do zespołu Goldman Sachs dołączył również szef strategii aktywów cyfrowych JPMorgan.

McDermott twierdzi ponadto, że w miarę rozwoju i postępu technologii nastąpi zakłócenie istniejącego statusu tradycyjnych instytucji finansowych:

"W ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat będzie można zaobserwować system finansowy, w którym wszystkie aktywa i pasywa będą działać w oparciu o blockchain, a wszystkie transakcje odbywać się będą w ramach tego łańcucha. Tak więc to, co robisz dzisiaj w świecie fizycznym, robisz po prostu cyfrowo, tworząc ogromną wydajność. A to może być emisja długu, sekurytyzacja, udzielanie kredytów; zasadniczo będziesz miał ekosystem cyfrowych rynków finansowych, opcje są dość szerokie."

Inwestorzy instytucjonalni

Inwestorzy instytucjonalni, jak spółki powiernicze, już teraz aktywnie wchodzą na cyfrowe rynki inwestują w powiązane z nimi projekty. Ponadto, że w ostatnich latach zainteresowanie kryptowalutami przeniosło się z inwestorów detalicznych na instytucjonalne, ponieważ w przestrzeń kryptowalutową wkracza wielu dużych klientów instytucjonalnych.

W momencie emisji stablecoina, Goldman Sachs nie będzie jednak pierwszym tradycyjnym bankiem, który wprowadza swoją własną monetę. Główny konkurent banku, JPMorgan, wprowadził swoją swój token JPM na rynek, już na początku 2019 roku.

Cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC)

Banki centralne krajów na całym świecie są również w drodze do emisji swoich lokalnych cyfrowych monet banku centralnego (CBDC). Włochy, Francja i Holandia uczestniczą w europejskim projekcie cyfrowego euro. Wielka Brytania rozważa emisję cyfrowego funta. Tymczasem Litwa, członek Unii Europejskiej, stała się pierwszym krajem, który wyemitował pierwszą na świecie kolekcjonerską monetę CBDC.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.