Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

"Multidimensional EIP-1559", tak nazywa się nowa propozycja Ethereum, która ma rozwiązać jego problemy ze zbyt wysokimi opłatami transakcyjnymi.

Sam założyciel Vitalik Buterin mówił o tym we wpisie na blogu dwa dni temu. Najwyraźniej czuje on presję ze strony tych, którzy nadal uważają, że opłaty w sieci blockchain Ethereum są zbyt wysokie.

Problem z opłatami na Ethereum

Rosnący sukces alternatywnych blockchainów do Ethereum, takich jak Solana, Cardano i Avalanche, które mają znacznie niższe koszty transakcyjne, sprawia, że blockchain Ethereum staje się coraz mniej atrakcyjny dla deweloperów i start-upów.

Mówi się, że problem wysokich kosztów wynika głównie z powolności sieci. Ethereum jest w stanie przetworzyć jedynie 15 transakcji na sekundę (Solana na przykład może przetworzyć ich aż 1000). Dlatego też opłaty za gaz nieuchronnie rosną, gdy sieć jest przeciążona.

W dniu 9 listopada średnia opłata za transakcję sieciową wynosiła 62 USD za transakcję. W grudniu opłaty transakcyjne Ethereum wynosiły średnio około 44 USD, według BitInfoCharts.

Joe Lubin, współzałożyciel Ethereum i dyrektor generalny Consensys, próbował usprawiedliwić wysokie koszty blockchaina w grudniu, nazywając je oznaką jego sukcesu:

Wysokie opłaty za gaz są miarą sukcesu. Są bólem wzrostu, są czymś, czego nie da się uniknąć. Kiedy nowa technologia odnosi sukces, zawsze pojawiają się problemy ze skalowaniem. Więc czy to cykle procesora, czy przestrzeń ekranu, czy pamięć, w zasadzie będziesz miał inżynierów oprogramowania max możliwości technologii. I okazuje się, że widzimy konsumentów maksymalizujących możliwości technologii.

Aktualizacje sieci Ethereum

Najwyraźniej jednak teza ta nie przekonała zbytnio Buterina, który po wprowadzeniu nowej aktualizacji Arrow Glacier, polegającej na systemie Proof of Stake, który powinien znacznie obniżyć opłaty, próbuje wprowadzić nową propozycję, aby wykorzystać sieć bardziej efektywnie i ekonomicznie.

W listopadzie Buterin uruchomił aktualizację EIP-4488 w celu zmniejszenia opłat sieciowych, ale była to krótkoterminowa poprawka, a nie rozwiązanie. Jednak ta nowa propozycja powinna rozwiązać problem nadmiernego przeciążenia sieci, zmniejszając tym samym koszty transakcji.

Buterin stwierdził w poście:

Schemat, który mamy dzisiaj, gdzie wszystkie zasoby są połączone w jeden wielowymiarowy zasób zwany 'gazem', wykonuje kiepską robotę.

Projekt EIP- 1559 uwzględnia fakt, że każda transakcja w sieci wymaga innej ilości gazu, upraszczając w ten sposób strukturę cenową Ethereum poprzez określenie różnych kosztów gazu w oparciu o konkretne jego wykorzystanie.

Nowa struktura opłat doprowadziłaby do bardziej sprawiedliwego schematu alokacji kosztów, pozwalając użytkownikom wydawać mniej pieniędzy na różne działania, takie jak mintowanie NFT, transakcje calldata i inne działania.

EIP-1559 został wydany jako część hard forka London w sierpniu. Zapewnia on podstawową opłatę od transakcji, aby opłaty były bardziej przewidywalne (wcześniej korzystał z systemu licytacji). Pozostają jednak wątpliwości, czy rzeczywiście będzie to rozwiązanie. Wielu uważa, że być może tylko nowa aktualizacja Arrow Glacier, która ma działać od czerwca 2022 roku, może rzeczywiście sprawić, że blockchain będzie bardziej zrównoważony, przystępny cenowo i skalowalny.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.