Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W raporcie opublikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), podkreślono kluczową rolę technologii czwartej rewolucji przemysłowej. Nowe technologie, takie jak blockchain, mogłyby przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego, poprzez wdrożenie rozwiązań "pozytywnych dla przyrody".

Według badania "Future of Nature and Business" udostępnionego przez portal Cointelegraph, rozwiązania przyjazne dla przyrody mogłyby stworzyć 395 milionów miejsc pracy i wygenerować 10,1 biliona dolarów w możliwościach biznesowych do 2030 roku.

Inger Andersen, podsekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych i dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego ONZ, skomentowała tę kwestię:

"Wchodząc w historyczną dekadę działań mających na celu powstrzymanie i odwrócenie procesu utraty bioróżnorodności do 2030 r. oraz zajęcie się kwestią zmian klimatycznych, biznes ma do odegrania kluczową rolę w zarządzaniu środowiskiem naszej planety. Dysponują one technologią, innowacjami i środkami finansowymi, które pozwolą nam dokonać niezbędnych zmian w kierunku zwiększenia inwestycji w infrastrukturę przyrodniczą i rozwiązania oparte na przyrodzie".

Blockchain i łańcuch dostaw żywności

Technologia Blockchain, może przyczynić się do uzyskania oszczędności rzędu 365 mld USD, poprzez ograniczenie marnotrawstwa żywności w łańcuchu dostaw.

W Beninie, Ghanie, Indiach i Rwandzie zostały już uruchomione programy pilotażowe. Ich wyniki sugerują, że stosunkowo tanie techniki magazynowania i praktyki postępowania z żywnością mogą zmniejszyć straty żywności po zbiorach o ponad 60%. Według raportu, mogą one również zwiększyć dochody drobnych producentów rolnych o ponad 30%.

Jednym z przykładów, podanym przez WEF, jest IBM Food Trust. W ramach tego projektu, rozpoczęto już wdrażanie łańcuchów dostaw opartych o blockchain, z takimi partnerami jak Walmart, Tyson Foods, Nestle i inni.

Blockchain może pomóc zaoszczędzić miliardy dolarów

Raport dalej stwierdza, że zastosowanie blockchaina w łańcuchach dostaw energii i górnictwie mogą wygenerować w 2030 r. możliwości warte 30 mld dolarów:

"Zastosowania blockchaina mogą się szybko rozwijać w nadchodzącym dziesięcioleciu, szczególnie w zakresie cennych kamieni szlachetnych, diamentów, cyny, wolframu i kobaltu (...) Korzyści skali umożliwią firmom znacznie zaoszczędzić koszta początkowych inwestycji w technologię blockchain, ponieważ wyeliminują one potrzebę kosztownych procesów weryfikacji materiałów".

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.