Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Otrzymywanie należności z tytułu wystawionych faktur na czas to dla wielu przedsiębiorstw warunek do utrzymania płynności finansowej. Z tego powodu jakiekolwiek opóźnienia w ich wypłacaniu mogą doprowadzić do niemałych problemów. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być faktoring. To specjalny instrument finansowy, który pozwala na krótkoterminowe finansowanie działalności firmy.

Faktoring — co to jest?

Faktoring to rodzaj instrumentu finansowego, za którego pomocą można sfinansować bieżące działanie przedsiębiorstwa. Zastrzyk gotówki pochodzi z faktur z opóźnionym terminem zapłaty. Zamiast czekać na przelew od kontrahenta, można skorzystać z usług tak zwanego faktora, czyli firmy faktoringowej.

Jest to przedsiębiorstwo, które przejmie od Ciebie nieopłaconą fakturę i wypłaci Ci z tego tytułu należne pieniądze. Z reguły jest to kwota jedynie nieco mniejsza od tej widocznej na fakturze. Następnie kontrahent prześle pieniądze już bezpośrednio do faktora.

Na skorzystanie z takiej możliwości decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Wszystko przez to, że opóźnienia w wypłatach należności są obecnie dużo częściej spotykane aniżeli dotychczas. Z tego powodu wiele firm potrafi mieć małe problemy nawet z opłaceniem bieżących należności. W sytuacji nagłej potrzeby finansowej fakturę, która czeka na opłacenie, można oddać firmie faktoringowej i otrzymać pieniądze niemalże od razu.

Jak wygląda korzystanie z faktoringu krok po kroku?

Aby skorzystać z faktoringu, musisz najpierw znaleźć faktora, z którego usług korzystasz. W znacznej większości są to firmy pozabankowe, lecz faktoring oferują także niektóre banki. Takiemu przedsiębiorstwu przedstawiasz wystawione wcześniej faktury z odroczonym terminem płatności. Na ich podstawie faktor będzie weryfikował kontrahentów, którzy są obarczeni obowiązkiem ich opłacenia.

Weryfikacja kontrahentów to z reguły najdłuższy proces z całej usługi. Firmy faktoringowe dokładnie ich sprawdzają, by mieć pewność, że są wypłacalni. Jeśli tak jest, to można przejść do ustalenia szczegółów faktoringu, czyli dokładnej kwoty, a także innych warunków umowy.

Następnie, gdy wszystkie formalności zostaną załatwione, ustalona wcześniej kwota trafia na konto Twojej firmy. W ten sposób będziesz mógł zająć się sfinansowaniem spraw bieżących. W większości wypadków na tym kończą się Twoje zmartwienia. Uzyskaniem należnej z tytułu faktury kwoty zajmie się firma faktoringowa. Więcej o tym jak wygląda korzystanie z instrumentu finansowego, jakim jest faktoring dowiesz się na stronie: https://pragmago.pl/

Czy warto skorzystać z usługi faktoringu?

Usługa faktoringu to coś, na co warto się zdecydować, ale nie w każdej sytuacji. Jeśli Twoja firma posiada środki konieczne do pokrycia bieżących kosztów, to faktoring nie będzie aż tak przydatny. Jest to jednak świetna opcja, jeśli przedsiębiorstwo potrzebuje zastrzyku pieniędzy i nie ma czasu na czekanie, aż kontrahent zdecyduje się wykonać przelew. W takim wypadku usługa faktoringu to świetny wybór, gdyż umożliwia szybkie otrzymanie pieniędzy. Jednocześnie zdejmuje ona z Ciebie jeszcze jedno zmartwienie, czyli kontrahenta, który mógłby opóźniać wysłanie należnej kwoty.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.