Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Jeśli wierzyć członkowi zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Fabio Panetta, cyfrowe euro będzie miało "maksymalną prywatność". Oświadczenie urzędnika jest odpowiedzią na wątpliwości wielu członków Parlamentu Europejskiego dotyczące nadchodzącej cyfrowej waluty banku centralnego Unii Europejskiej (CBDC). W poniedziałek poinformował on Parlament Europejski o rozwoju sytuacji dotyczącej cyfrowego euro.

Maksymalna prywatność?

Na początku tego tygodnia członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili wątpliwości dotyczące cyfrowego euro. "Jaki jest jego sens?" i "Jak bardzo prywatny jest naprawdę?" - to główne wątpliwości wyrażane przez europosłów.

Według Panetty, cyfrowe euro będzie miało najlepsze cechy gotówki, ale tak duża prywatność jak w przypadku gotówki będzie niemożliwa. Dlatego nie ma zamiaru kończyć z gotówką w krajach euro.

"Będziemy starali się powielić cechy gotówki, które ludzie cenią. To jest maksymalna prywatność. Oczywiście nie oznacza to, że cyfrowe euro będzie miało taką samą prywatność jak gotówka. Ale zagwarantujemy maksymalną prywatność."

Tak mówi Panetta, który niby obiecuje maksymalną prywatność, ale potem znowu nie. Złożył jednak ciekawe oświadczenie. Mianowicie powiedział, że może stać się możliwe anonimowe przeprowadzanie małych transakcji z użyciem cyfrowego euro.

"Badamy, mimo że technologia jest jeszcze młoda, możliwość płatności offline. Płatności o ograniczonej wartości, których ludzie mogą dokonywać anonimowo".

Więcej władzy finansowej dla rządów?

Główną obawą, jaką krytycy mają wobec CBDC, jest władza, jaką tego typu waluta da bankom centralnym i rządom. W teorii władze mogłyby dokładnie śledzić, co ludzie robią ze swoimi pieniędzmi. Według Panetty, nie ma się jednak o co martwić.

"Ustaliliśmy, że nie będzie żadnego repozytorium, w którym przechowywane będą wszystkie informacje o użytkownikach cyfrowych euro. Byłoby to dosłownie niemożliwe."

Obecnie nie wiadomo jeszcze, kiedy cyfrowe euro Europejskiego Banku Centralnego ma zostać uruchomione. Nie jest również jasne, czy CBDC będzie korzystać z scentralizowanej czy zdecentralizowanej technologii blockchain.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.