Skip to content Skip to sidebar Skip to footer # #Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Nie jest to tajemnicą, że branża finansowa jest w pełni scentralizowana. Uprawnienia do zarządzania i regulowania przepływu pieniądza oraz podaży walut, akcji, obligacji, zadłużenia i stóp procentowych znajdują się w rękach banków centralnych i reprezentujących ich krajów.

W rzeczywistości banki i podmioty finansowe mają niemal całkowitą kontrolę nad pieniądzem, a zatem mają władzę nad dyktowaniem, kto może, a kto nie może otrzymać dostępu do szerokiej gamy usług finansowych. Oznacza to, że finanse nie są obecnie dostępne dla wszystkich, a ci, którzy korzystają ze scentralizowanych systemów są obciążani różnorakimi opłatami za korzystanie z produktów finansowych. Jeszcze w 2001 roku w Argentynie wystąpił przypadek, który obnażył system finansowy tego kraju – okazało się, że brakuje pieniędzy, przez co ludność nie była w stanie wypłacić swoich oszczędności. Jeszcze niedawno, podobne zjawisko miało miejsce w Hongkongu , a podobnych przypadków w historii gospodarek światowych było naprawdę wiele.

Jednym z podstawowych zasad funkcjonowania kryptowalut (m.in. Bitcoina) była i jest totalna decentralizacja, która uniemożliwia przeróżne zabiegi finansowe, znane z tradycyjnej bankowości – na przykład „magiczny” dodruk pieniądza, mający wpływ na wzrost inflacji.

Czym jest DeFi?

Zdecentralizowane finanse (DeFi) to ekosystem, którego celem jest zapewnienie całemu światu dostępu do tradycyjnych usług finansowych poprzez wolnorynkowy i nieocenzurowany system oparty na blockchainie m.in. Ethereum.

Oznacza to, że korzystając z DeFi (zdecentralizowanych finansów) każda osoba posiadająca internet może przeprowadzać transakcje handlowe, zaciągać pożyczki, zarabiać na udostępnianiu kapitału, wysyłać płatności i zawierać ubezpieczenia – wszystko to dzięki specjalnie zaprojektowanych inteligentnych kontraktach, które eliminują udział pośredników (np. banków).

Dzięki DeFi, ludzie na całym świecie mają pełny dostęp i kontrolę nad swoimi aktywami, a także nad decyzjami podejmowanymi podczas korzystania z nich. Ponieważ większość kodu (instrukcji i zasad funkcjonowania) takich systemów znajduje się w inteligentnych kontraktach opartych m.in. o sieć Ethereum, to dowolna osoba znająca odpowiedni język programowania może bez problemu sprawdzić wiarygodność usługi.

Zazwyczaj głównym przypadkiem zastosowania DeFi jest pożyczanie i kredytowanie. Gdy jeden z użytkowników takiego systemu udostępnia swoje środki, to drugi użytkownik może je pożyczyć i uiścić za to stosowne odsetki, które jako nagroda trafią do inwestora.

W prostych słowach - inteligentne kontrakty łączą kredytobiorców i kredytodawców, jednocześnie rozdzielając odsetki - co tworzy rynek DeFi. Niektóre protokoły, takie jak MakerDAO, pozwalają posiadaczom tokenów demokratycznie współtworzyć system finansowy poprzez przeprowadzane głosowania nad różnymi parametrami ryzyka, takimi jak to, jakie zabezpieczenia można wykorzystywać, ile długu można wyemitować i jakie opłaty są będą pobierane. Listę aktualnie najpopularniejszych skategoryzowanych produktów DeFi znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego DeFi?

Zasadniczo, DeFi demokratyzuje dostęp do finansowania dla każdego, kto ma dostęp do Internetu. Dzisiejszy sektor finansowy nie pozwala na dostęp do usług osobom, które nie spełniają pewnych kryteriów, takich jak status finansowy, położenie geograficzne, waluta, dochody, wiek czy zawód. Stanowi to poważne zagrożenie dla globalnego wzrostu gospodarczego i przyczynia się do zwiększenia przepaści między "tymi, którzy mają”, a „tymi, którzy nie mają".

Pojawienie się pierwszej kryptowaluty w postaci Bitcoina zapoczątkowało erę pieniądza otwartego, przejrzystego i odpornego na jakąkolwiek cenzurę. Ogromny rozwój projektów blockchainowych, przyciągających miliony użytkowników i gigantyczny kapitał wynoszący setki miliardów dolarów pokazał, że zdecentralizowane usługi finansowe są jak najbardziej pożądane, a co najważniejsze – potrzebne i korzystne.

Co prawda, DeFi zmagają się z pewnymi barierami i ograniczeniami, jednak jest to niemal pewne, że nadejdzie czas, kiedy korzystanie ze zdecentralizowanych finansów będzie niemal nieograniczone, proste, łatwe i przyjemne. Pojawienie się DeFi jest zasadniczo początkiem kreowania wyrafinowanego protokołu pieniężnego, który zapewne na nowo zdefiniuje standard usług finansowych, jaki znamy obecnie.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.