Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

W nocy 13 kwietnia, o godzinie 01:30 w nocy, deweloperzy Ethereum aktywowali aktualizację Shapella w głównej sieci projektu. Od teraz użytkownicy mogą wypłacać ETH ze stakingu.

Hardfork miał miejsce w epoce #194 048, która została sfinalizowana. Deweloperzy zauważyli, że w sieci pojawiło się "kilka pominiętych bloków", ale ogólnie aktualizacja zakończyła się sukcesem, a blockchain wydaje się stabilny.

Według parsec, rozpoczęło się wycofywanie ETH ze stakigunu. W chwili pisania tego tekstu walidatorzy odblokowali ponad 3100 ETH. W tym samym czasie kryptowaluta nadal napływa do kontraktu depozytowego.

Według beaconcha.in, blockchain przetworzył wypłaty (pełne i częściowe) w wysokości 8835 ETH (~16,96 mln USD przy obecnych kursach ) w ciągu około 50 minut od wdrożenia hard forka - kwota ta nadal rośnie.

Na wypłaty oczekuje ponad 4000 walidatorów. W kolejce czeka ich ponad 3000.

Programista klienta Geth Marius Van Der Weyden zauważył, że każdy blok walidatorów zabiera średnio około 45 ETH ze stakingu - 16 wypłat po 3 ETH.

Według Nansena pełne wypłaty są dostępne dla 7,948 walidatorów, którzy w swoich bilansach mają łącznie 284,622 ETH (ponad 546 milionów dolarów). Łączne aktywa w stakingu przekraczają 18 milionów ETH.

Jednak 56% adresów walidatorów nie posiada prefiksu 0x01 - tego typu dane są wymagane do odblokowania aktywów.

Merge i Shapella

We wrześniu 2022 roku Ethereum aktywowało aktualizację The Merge, wraz z którą blockchain przeszedł na algorytm konsensusu Proof-of-Stake. Członkowie sieci bazowej otrzymali dostęp do stakingu - albo bezpośrednio (walidatorzy), albo poprzez wyspecjalizowane protokoły, takie jak Lido.

Shapella zawiera zmiany dla poziomu wykonania (Shanghai) i konsensusu (Capella). Najważniejszą z nich jest możliwość wypłaty ETH z kontraktu depozytowego Beacon Chain.

Twórcy zmniejszyli również koszty gazu dla niektórych rodzajów transakcji, zoptymalizowali przechowywanie blockchaina, wprowadzili szereg ulepszeń związanych z EVM i wprowadzili nowe prymitywy kryptograficzne.

Kurs ETH

Notowania Ethereum zareagowały na aktywację Shapelli ze zmiennością, ale nie zaobserwowano znaczących ruchów cenowych. W chwili pisania tego tekstu, kryptowaluta jest handlowana w pobliżu 1920 dolarów.

Aktywa cyfrowe w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji również nie wykazały znaczącej reakcji na aktywację aktualizacji. Podobną sytuację obserwujemy wśród tokenów z segmentu liquid stacking.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.