Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Bank Centralny Czarnogóry (CBCG) nawiązał współpracę z Ripple, aby opracować strategię uruchomienia cyfrowej waluty w kraju, prawdopodobnie CBDC lub stablecoina. Kraj używa euro jako swojej waluty od czasu jej wprowadzenia w 2002 roku, mimo że nie jest częścią strefy euro.

Współpraca z Ripple w zakresie CBDC

Zgodnie z komunikatem prasowym, współpraca jest zgodna z celami banku centralnego, których celem jest dalsza digitalizacja sektora usług finansowych kraju i zapewnienie obywatelom dostępu do ulepszonego świata cyfrowego.

W ten sposób bank centralny Czarnogóry idzie za Europejskim Bankiem Centralnym i listą ponad 100 innych krajów, które obecnie badają CBDC dla wielu przypadków użycia, w tym wydajnych płatności transgranicznych, bieżącej polityki pieniężnej, szerszego włączenia finansowego i poprawy bezpieczeństwa płatności.

Radoje Zugic, gubernator CBCG, wskazał, że bank centralny będzie współpracował z rządem kraju i jego środowiskiem akademickim w celu przetestowania funkcjonalności i potencjału blockchaina, który zostanie wykorzystany w projekcie.

Zaznaczył również, że CBCG przeanalizuje korzyści i ryzyko związane z CBDC lub krajowymi stablecoinami pod względem dostępności elektronicznych środków płatniczych, bezpieczeństwa, wydajności, zgodności z przepisami i, co najważniejsze, ochrony praw i prywatności użytkowników końcowych.

James Wallis, wiceprezes RippleX ds. zaangażowania w banki centralne i CBDC, skomentował nowe partnerstwo w następujący sposób:

''Jesteśmy zachwyceni, że CBCG wybrało Ripple, aby pomóc w uruchomieniu swojej pierwszej waluty cyfrowej i dalej zajmować się kluczowymi celami finansowymi kraju''.

Wallis wskazał ponadto, że projekt zostanie uruchomiony w tym miesiącu i że w dalszej części roku możemy spodziewać się więcej szczegółów na jego temat.

Wzrost XRP napędzany przez inwestorów detalicznych

W ostatnim półtora tygodnia marca token Ripple, XRP, wystrzelił w górę aż o 50%. Według analizy Kaiko, paryskiego dostawcy danych kryptowalutowych, to głównie prywatni inwestorzy przyczynili się do tego wzrostu. W tym samym czasie mówi się, że wieloryby faktycznie stworzyły presję sprzedaży w obrębie rynku.

XRP zdołał prześcignąć inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), ponieważ inwestorzy mają nadzieję i spekulują na pozytywny wynik dla Ripple w ciągnącym się procesie sądowym przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.