Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Sterowanie zaawansowanymi układami scalonymi jeszcze nigdy nie było takie proste. Wystarczy tylko sięgnąć po minikomputery z rodziny Arduino Nano.

Arduino Nano – tam, gdzie przede wszystkim liczy się rozmiar

Płytki rozwojowe o kompaktowych wymiarach, takie jak Arduino Nano, są niezwykle pożądane przez społeczność elektroników. Wynika to z faktu, że dają im one możliwość budowania zaawansowanych projektów, bez potrzeby przeznaczania dużej ilości miejsca na zamontowanie pełnowymiarowego minikomputera sterującego poszczególnymi podzespołami.

Arduino Nano wyposażony jest w sprawdzony w boju układ mikrokontrolera Atmega328 taktowany zegarem 16MHz, montowany także w większej wersji płytki Arduino Uno. Niektóre modele posiadają także wydajniejszy układ Atmega4089 o zegarze 20MHz lub nRF52480, o taktowaniu 64MHz. Zapewnia to mikrokomputerowi moc obliczeniową wystarczającą do sterowania wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami.

Imponujące są także same wymiary Arduino Nano – płytka ma zaledwie 45 milimetrów długości oraz 18 milimetrów szerokości. Dzięki temu można bardzo łatwo umiejscowić płytkę we wnętrzu realizowanego projektu.

Niski pobór mocy płytki Arduino Nano

Kolejną dobrą informacją dla wszystkich fanów projektowania własnych układów elektronicznych jest niezwykła energooszczędność minikomputerów z rodziny Arduino Nano. W stanie spoczynku zużywają one zaledwie 19 mA, a podczas pracy pobór prądu rośnie tylko nieznacznie. Dodatkowo płytki rozwojowe mogą być z powodzeniem zasilane napięciem wynoszącym 5 V. Umożliwia to podłączanie ich do tradycyjnych powerbanków posiadających wyjście USB.

Minikomputer Arduino Nano może również pracować z prądem o napięciu 3,3 V. Pozwala to na stałe wlutować do niego baterię litowo-polimerową lub zamontować koszyk na popularne niskoprądowe ogniwa litowo-jonowe o oznaczeniu 18650.

Płytka posiada także zdolność zasilania zewnętrznych urządzeń, takich jak czujniki elektroniczne oraz wszelkiego rodzaju sensory. Jest to możliwe dzięki bogatej gamie 14 pinów dwustanowych – 6 wykonanych w standardzie PWM oraz dwóch w pełni analogowych.

Arduino Nano i zastosowania w dziedzinie IoTa

Niewielkie rozmiary oraz bogaty zestaw przyłączy niemal idealnie predysponują Arduino Nano do budowania urządzeń działających w technologii IoTa (Internet of Things). W szczególności sprawdzi się tutaj wersja Arduino Nano 33 IoT wyposażona w złącza ABX00032. Jej sercem jest mikrokontroler SAMD21G18A i taktowaniu 48 MHz oraz 256 kB pamięci RAM i 32 kB pamięci SRAM.

Arduino Nano została wyposażona w interfejsy GPIO, SPI, I2C, USART, a także PWM. Dodatkowo posiada moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth. Jednak jej zdecydowanie największą zaletą jest zintegrowany w niej układ kryptograficzny ATECC608A, którego zadaniem jest sprzętowe szyfrowanie wszystkich danych transmitowanych i przetwarzanych przez minikomputer. Uniemożliwia to hakerom przechwytywanie informacji poufnych i zwiększa bezpieczeństwo całej sieci IoT.

Jakie projekty można realizować przy pomocy Arduino Nano?

Płytka rozwojowa Arduino Nano doskonale sprawdzi się do stworzenia domowej stacji pogodowej, która będzie zdalnie odczytywała informacje z kilku różnych czujników rozmieszczanych w obrębie budynku.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem dla Arduino Nano jest budowa w pełni zautomatyzowanych systemów nawadniania. Mogą być wykorzystywane w przydomowym ogrodzie, a także szklarni. Dodatkowo po odpowiednim zaprogramowaniu minikomputer może być wykorzystywany do zarządzania hydroponiką.

Wielu hobbystów decyduje się także na wykonanie systemów sterowania oświetleniem. Przy pomocy Arduino Nano można ustalać złożone grafiki, a także zdalnie włączać i wyłączać żarówki na terenie całego domu.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.