Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Lider Iran Blockchain Association (IBA) - Abbas Ashtiani - wyraził opinię, że bank centralny kraju (CBA) nie jest w stanie wdrożyć kompleksowych ram regulacyjnych dotyczących aktywów cyfrowych. W związku z tym władze muszą stworzyć "niezależną radę", aby rozwiązać te kwestie.

Jak Iran będzie regulował kryptowaluty?

Nakładanie regulacji na branżę aktywów cyfrowych jest polityką, którą każdy rząd podejmuje dość indywidualnie. Podczas gdy Chiny całkowicie zakazały wydobycia i handlu kryptowalutami, narody takie jak Rosja i Stany Zjednoczone obiecały nie podążać za tą surową postawą. Inne, takie jak Gibraltar, stoją w przeciwnym narożniku z przyjaznymi kryptowalutom zasadami i otwartością na technologię blockchain.

Według niedawnego raportu, szef Irańskiego Stowarzyszenia Blockchain - Abbas Ashtiani - uważa, że zasady w branży są niezbędne. Jednak krajowe organy regulacyjne "nie są wystarczająco wykwalifikowane". Dlatego też wezwał on rząd do utworzenia "specjalnej rady" krypto:

Potrzebujemy specjalnej rady złożonej z przedstawicieli organów państwowych i prywatnych przedsiębiorstw, aby opracować przepisy dotyczące kryptowalut. CBI lub Organizacja Bezpieczeństwa i Giełdy nie są wystarczająco wykwalifikowane, aby ustanowić zasady dotyczące kryptowalut, biorąc pod uwagę wielowymiarowość tego zagadnienia.

Ashtiani dodał, że podczas gdy poprzedni rząd miał zamiar uregulować klasę aktywów, nigdy nie przystąpił do realizacji. Wyraził żal, że obecna administracja nie ma pojęcia, jak działać w tej sprawie.

Irańskie prawo nie zezwala na wykorzystywanie aktywów cyfrowych do transakcji wewnątrz granic kraju. Mimo to licencjonowane instytucje finansowe mogą wykorzystywać bitcoina i alternatywne monety do płacenia za import.

Z drugiej strony, wydobywanie kryptowalut jest legalne, ale tylko wtedy, gdy górnicy uzyskają licencję od Ministerstwa Przemysłu i zapłacą swoje rachunki za energię elektryczną w oparciu o taryfy eksportu energii.

Wydobywanie kryptowalut było nielegalne przez cztery miesiące

Tania energia w Iranie stała się jednym z głównych powodów, dla których wydobycie kryptowalut kwitło wcześniej w 2021 roku. Jednak niektórzy górnicy wykorzystywali nawet energię elektryczną z gospodarstw domowych do zasilania swoich operacji, co później doprowadziło do problemów.

Pod koniec maja irański rząd wprowadził tymczasowy zakaz dla wszystkich przedsięwzięć związanych z wydobywaniem kryptowalut, jako powód podając ogromne zużycie energii.

Prawie miesiąc po ogłoszeniu zakazu, władze skonfiskowały około 7000 maszyn do wydobywania bitcoinów z opuszczonej fabryki w stolicy kraju - mieście Teheran. Konfiskata ta została uznana za największą, jaką kiedykolwiek przeprowadzono w tym azjatyckim kraju.

22 września rząd zniósł restrykcje, tłumacząc, że to koniec sezonu letniego i zapotrzebowanie na energię elektryczną nie jest już tak wysokie.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.