Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Od czasu wielkiej hossy na rynku kryptowalut w 2017 roku, temat ten nie schodzi ze świecznika, a wielu mniejszych i większych inwestorów z nadzieją śledzi kurs Bitcoina i innych wirtualnych walut. Czym jednak są kryptowaluty, na czym polega ich fenomen i jak je zdobyć? Odpowiedzi na te podstawowe pytania znajdziecie w tym artykule.

Co to jest kryptowaluta?

Mówiąc prostym językiem i unikając technicznych terminów kryptowaluta to zaawansowany system księgowy, pozwalający na przypisywanie i bezpieczne przechowywanie informacji o stanie posiadania konkretnych inwestorów. Stan ten wyrażony jest w określonych jednostkach umownych, innych dla każdej kryptowaluty. Wszystkie parametry danej waluty cyfrowej oparte są na jej kodzie, który z kolei oparty jest najczęściej na technologii Blockchain. Z kolei Blockchain możemy określić jako system transakcyjny, na którym opiera się zdecydowana większość dostępnych obecnie kryptowalut.

Charakterystyczną cechą kryptowalut, która w dużej mierze przyczyniła się do ich popularności, jest anonimowość jaką oferują. Poszczególne transakcje opierają się na sieci peer to peer (P2P), a wymiana środków między jednym a drugim portfelem następuje dzięki stworzeniu odpowiedniego zapisu w Blockchain. Użytkownik identyfikowany jest więc jedynie za pomocą adresu portfela, który ma zazwyczaj postać długiego ciągu losowych znaków. Adres taki może być użyty jedno lub wielokrotnie, a jego przypisanie do konkretnej osoby jest bardzo trudno jeśli nie niemożliwe. Mówiąc wprost w przypadku transakcji kryptowalutami nie musimy podawać żadnych danych osobowych.

Jak handlować kryptowalutami?

W początkach historii kryptowalut najpopularniejszym sposobem na ich pozyskanie było tak zwane "kopanie" czyli mining. Polega ono na udostępnieniu mocy obliczoniowej komputera, czy tak zwanej koparki (komputer skonstruowany specjalnie do kopania kryptowalut). Za wykonane przez naszą maszynę obliczenia zostajemy wynagrodzeni określoną ilością kryptowaluty. To ile otrzymamy kryptowaluty zależy między innymi od ilości innych kopiących, stopnia trudności, mocy naszej maszyny itd. W pierwszych latach po powstaniu Bitcoina giełdy kryptowalut były w powijakach, a handel na nich wiązał się nierzadko z pewnym ryzykiem. Z czasem popularność i opłacalność kopania kryptowalut malała, a coraz popularniejszym sposobem na ich zdobycie stały się właśnie giełdy kryptowalut.

Giełdy kryptowalut - co to takiego?

Giełda kryptowalut to platforma transakcyjna pozwalająca na kupno i sprzedaż jednej lub większej ilości kryptowalut. W czasie kryptowalutowej hossy nowe giełdy powstawały jak grzyby po deszczu. Do najpopularniejszych dziś i największych platform wymiany kryptowalut należą Binance, Bittrex czy Coinbase. Polakom bardziej znana może być giełda Bitbay założona pierwotnie w naszym kraju, a obecnie zarejestrowana na Malcie.

Handlując kryptowalutami należy pamiętać, że giełdy te nie podlegają kontroli żadnych oficjalnych instytucji finansowych czy rządowych. Z jednej strony może to być zaleta z drugiej jednak brak takowej kontroli doprowadził do kilku głośnych nadużyć ze strony właścicieli niektórych giełd. Ze względów bezpieczeństwa nie jest również wskazane przechowywanie naszych środków w kryptowalutach na giełdzie, przez dłuższy czas. Kryptowaluty powinny być przechowywane na odpowiednio zabezpieczonym portfelu.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.