
Kryptowaluty zrewolucjonizowały świat. Zmieniły postrzeganie pieniądza i sprawiły, że ludzie zaczęli dostrzegać w internecie nie tylko sposób komunikacji, ale także platformę, która kiedyś niemalże całkowicie zastąpi normalne rynki, głównie finansowe. Dlatego, choć blockchain jest terminem informatycznym, warto się nad nim zatrzymać i go scharakteryzować, bo jego wpływ na ekonomię i gospodarkę państw w przyszłości może być kolosalny.
Prosta definicja łańcucha bloków - co to blockchain?
Blockchain to specjalny rodzaj rozproszonej zdecentralizowanej bazy danych używanej w informatyce, przechowującej stale rosnącą liczbę rekordów, które są chronione przed nieuprawnioną ingerencją zarówno z zewnątrz, jak i przed węzłami sieci typu peer-to-peer. Najczęstszym zastosowaniem technologii blockchain jest wykorzystanie go jako swoistej księgi kryptowalut, która przechowuje transakcje dokonywane przez użytkowników. Połączenie z kryptografią pozwala zapewnić anonimowość operacji i zapobiec nieautoryzowanym transakcjom. To na niej oparto rewolucyjny system Bitcoina.
Główne zalety blockchaina
Zdolność do tworzenia dużej ilości tzw. bloków związanych z najbardziej aktualnym stanem dużej ilości danych, takich jak rekordy w księdze kryptowalut. Dotyczy to również sytuacji, gdy poszczególne węzły między blokami są anonimowe, połączone ze sobą bez autoryzowanego i wiarygodnego połączenia lub prowadzone przez oszustów, którzy próbują modyfikować transakcje na swoją korzyść. Blockchain reaguje i przeciwdziała, dlatego oparcie na nim kryptowaluty jest tak bezpieczne.
Łańcuch bloków to wystarczająco duża przeszkoda, która uniemożliwia atakującym modyfikowanie lub przepisywanie transakcji. Wszystkie transakcje są przechowywane w oddzielnych blokach, które następują po sobie liniowo. W momencie gdy użytkownik chce zmienić swoją transakcję, jego blok jest ukryty na przykład za 10 dodatkowymi blokami. Ponieważ każdy blok jest zapieczętowany podpisem cyfrowym, który jest generowany na podstawie informacji przechowywanych w bloku, podpis ten zostałby również nadpisany przy próbie zmiany transakcji. Z kolei automatyczna forma rozwiązywania konfliktów transakcji gwarantuje, że nieprawidłowe transakcje nigdy nie staną się częścią zatwierdzonego zestawu danych.
Blockchain i ekonomia?
Tak. Dziś blockchain i ekonomią są ze sobą związane w stopniu umiarkowanym, bo przez Bitcoina, jednak z czasem rola łańcucha bloków stanie się o wiele większa. To łańcuch zdecentralizowany, który pozwala na swoistą demokratyzację zarządzania biznesem i pieniędzmi. Wiąże się przede wszystkim z bezpieczeństwem cyfrowych walut, które są mniej zależne od tego, co dzieje się na rynku. Przez to choćby polityka monetarna państw w przyszłości może znacznie się zmienić, gdy kryptowaluty przestaną być „krypto-„ i zaczną funkcjonować na równi z tym, co możemy znaleźć w portfelach.
Oczywiście do tego czasu jeszcze bardzo daleko, jednak trzeba mieć świadomość, że pojawienie się takich możliwości informatycznych jak blockchain sprawia, że dla technologii wirtualnych pieniędzy nastają lepsze czasy.