
VPN zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość w Internecie. Skutecznie szyfruje dane, wysyłając je przez serwery umieszczone w różnych lokalizacjach. Dzięki temu nasz adres IP jest ukryty, podobnie jak i tożsamość. Ponieważ działania te oznaczają w praktyce konieczność przenoszenia danych przez większą liczbę serwerów niż zwykle oraz szyfrowanie i odszyfrowywanie danych, rodzi się wątpliwość, czy proces ten może wpłynąć na prędkość Internetu. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz wskazać sposoby na skuteczne przyspieszenie łącza podczas korzystania z VPN.
Jakie czynniki wpływają na prędkość połączenia internetowego?
Każdy z nas przyzwyczajony jest do szybkiego surfowania w sieci. Dotyczy to przeglądania stron internetowych, obsługi wirtualnej poczty, oglądania filmów czy niczym niezakłóconego udziału w wideokonferencjach. Spadek prędkości łącza zwykle wywołuje negatywne emocje. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki mają na to wpływ. Wśród kluczowych należy wymienić:
- oferowaną przez dostawcę usług internetowych prędkość łącza,
- stosowany protokół bezpieczeństwa, zapory sieciowe czy programy antywirusowe,
- możliwości technologiczne łącza,
- wydajność sprzętu,
- obciążenie i przepustowość end-to-end.
W przypadku korzystania z VPN ważna jest również odległość do serwera oraz jego obciążenie.
Czy VPN spowalnia prędkość Internetu?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i brzmi: TAK. VPN może spowalniać prędkość łącza internetowego, jednak nie na tyle, żebyśmy mogli to realnie odczuć. Proces szyfrowania, odległość do serwera i protokół VPN używany przez wirtualną sieć prywatną mogą wpłynąć na szybkość Internetu. Większość osób korzystających z najnowocześniejszych usług VPN uważa jednak, że niewielki spadek wydajności jest wart korzyści płynących z używania usługi.
Jak przyspieszyć działanie VPN?
Jeśli podczas korzystania z VPN wydaje nam się, że odczuwamy spowolnienie prędkości Internetu, to warto skorzystać z kilku wskazówek, aby spróbować usprawnić działanie łącza.
-
Weryfikacja prędkości Internetu
Po pierwsze powinniśmy zweryfikować prędkość posiadanego Internetu. Czasem zdarza się, że nasze oczekiwania przewyższają możliwości pakietu oferowanego przez usługodawcę. Wówczas nasza aktywność online, niezależnie od posiadanego VPN, będzie spowolniona.
-
Ilość serwerów
Po drugie, warto już na etapie wyboru dostawcy VPN, zwrócić uwagę na ilość posiadanych przez niego serwerów. Im jest ich więcej, tym mniejsze obciążenie i wydajniejsze działanie. Co równie ważne, jeśli zlokalizowane są one globalnie, to niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy online, zawsze w pobliżu zlokalizujemy serwer, z którym będzie można się połączyć.
-
Lokalizacja serwerów
W celu przyspieszenia łącza internetowego warto również zweryfikować lokalizację serwera, z którym się łączymy. Zmniejszenie fizycznej odległości sprawia, że dane przesyłane są szybciej i w krótszym czasie, co usprawnia działanie VPN.
-
Poziom szyfrowania
Po trzecie – warto zwrócić uwagę na poziom szyfrowania. W zależności od rodzaju urządzenia, platformy i sieci VPN, z których korzystamy, możemy mieć możliwość zmiany typu używanego szyfrowania. Zanim jednak przystąpimy do działania, powinniśmy się upewnić, że po edycji ustawień, nadal zachowamy najwyższy poziom bezpieczeństwa.
-
Programy antywirusowe
Zapory sieciowe oraz oprogramowania antywirusowe mogą spowolnić prędkość VPN, ponieważ filtrują dane wychodzące. Aby upewnić się, czy faktycznie problem leży po ich stronie, warto je na chwilę wyłączyć i zweryfikować prędkość łącza internetowego.
VPN – bezpieczeństwo w sieci a prędkość łącza
Korzystanie z VPN zapewnia skuteczną ochronę tożsamości w świecie online. Choć wirtualna sieć prywatna może nieco spowolnić działanie Internetu, to jednak w ostatecznym rozrachunku powinniśmy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo naszych danych.