Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wraz ze spadkiem cen Bitcoina pojawiły się plotki o tym, że MicroStrategy grozi likwidacja pożyczki Silvergate w wysokości 205 milionów dolarów. We wtorek dyrektor generalny firmy, Michael Saylor, wyjaśnił, jak dużych zabezpieczeń wymaga ta pożyczka i jak dużą swobodę działania ma jego firma.

Pożyczka MicroStrategy na Bitcoiny

Jak wyjaśnił Saylor na Twitterze, pożyczka wymaga zabezpieczenia o wartości 410 milionów dolarów, aby pozostać aktywną - co stanowi dwukrotność wartości samej pożyczki.

MicroStrategy zaciągnęła pożyczkę w Silvergate pod koniec marca i wykorzystała środki do zwiększenia swojej pozycji w Bitcoinach o 4167 sztuk. Co ciekawe, pożyczka jest zabezpieczona przez Bitcoin, co oznacza, że jest wspierana przez obecne udziały firmy w kryptowalutach.

Gdy cena Bitcoina spada, często zdarza się, że traderzy zaciągający tego typu pożyczki są "likwidowani". Likwidacja oznacza, że czyjeś zabezpieczenie nie jest już wystarczające do pokrycia pozycji, co zmusza do sprzedaży posiadanych zasobów. Na przykład, gdy Bitcoin spadł wczoraj do poziomu 31 000 USD, traderzy na całym rynku stracili ponad 300 mln USD w wyniku likwidacji.

Zdaniem Saylora, do tego, by MicroStrategy spotkało podobne nieszczęście, jeszcze daleka droga. Posiadane przez firmę 19 466 Bitcoinów pozostanie wystarczającym zabezpieczeniem, dopóki ich cena nie spadnie do 21 062 dolarów.

Jeśli jednak cena osiągnie ten poziom, dyrektor generalny twierdzi, że po prostu zastawi więcej z pozostałych 115 109 Bitcoinów na poczet pożyczki. Jeśli pożyczka zostanie zastawiona w całości, może pozostać nienaruszona aż do spadku ceny do 3 562 USD. W tym momencie MicroStrategy może nadal stosować inne formy zabezpieczenia.

Według strony MicroStrategy, okres kredytowania wynosi 3 lata i zobowiązuje do płacenia minimalnej stopy procentowej w wysokości 3,75%. Po przyznaniu kredytu MicroStrategy przygotowała z góry rezerwę gotówkową w wysokości 5 mln USD na pokrycie odsetek i płatności z tytułu emisji. Nie ogranicza ona także możliwości zaciągania przez firmę dodatkowego zadłużenia.

Bitcoin MicroStrategy schodzi na dni

Ze względu na rynek niedźwiedzia, łączna pozycja MicroStrategy w Bitcoinach po raz pierwszy od wielu miesięcy technicznie znalazła się na dnie. Chociaż średnia cena zakupu Bitcoinów wynosi obecnie 30 700 USD, w poniedziałek cena spadła poniżej 30 000 USD po raz pierwszy od lipca 2021 roku.

Nie zachwiało to jednak zaufaniem Saylora do tego aktywa. Podczas wczorajszego spadku ceny prezes firmy żartował, że będzie musiał wrócić do pracy w McDonald's.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.