Skip to content Skip to sidebar Skip to footer # #Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Co to jest pożyczka pod weksel?

Wiele osób zastanawia się nad wzięciem pożyczki na wykupienie wakacji, naprawę samochodu, remont mieszkania czy zakup sprzętu gospodarstwa domowego. Jeśli instytucje pożyczkowe nie chcą udzielić kwoty pożyczki, jaka nas satysfakcjonuje, to warto rozważyć pożyczkę prywatną pod weksel. Pożyczka pod weksel to minimum formalności oraz stosunkowo wysoka kwota pożyczki.

Pożyczki prywatne – o co w nich chodzi?

Pożyczka pod weksel to pożyczka finansowa udzielana między osobami prywatnymi. Zazwyczaj są to prywatni przedsiębiorcy, których zysk pochodzi z odsetek od pożyczki. W Polsce pożyczki pod weksel uregulowane są ustawą Prawo wekslowe. Sam weksel to papier wartościowy a podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego stanowi złożenie pod nim podpisu. Jeśli zadajesz sobie pytanie "Gdzie dostanę pożyczkę pod weksel?", to pamiętaj, żeby wybrać sprawdzonego kontrahenta, który ma ugruntowaną pozycję na rynku.

Wypełniony weksel spełnia rolę umowy, jest najważniejszą częścią pożyczki pod weksel. Zgodnie z prawem muszą się na nim znaleźć określone elementy: nazwa weksla, data i miejscowość wystawienia, data i miejsce spłaty pożyczki, dane pożyczkodawcy (trasanta), dane pożyczkobiorcy (trasata) oraz podpisanie weksla przez osobę wystawiającą. Pożyczki udzielane są bez względu na zdolność kredytową. Nie ma także przeciwwskazań, by prywatna pożyczka została udzielona na rzecz pożyczkodawcy w przypadku problemów z zajęciami komorniczymi. Całkowita kwota i całkowity koszt pożyczki zależy od ustaleń, jakie poczynią między sobą pożyczkobiorca i pożyczkodawca.

Czy warto podpisać weksel in blanco?

Pożyczka prywatna pod weksel może być zawarta jedynie bez jednego elementu. Kwota, na jaką jest zawierany weksel, może zostać niewypełniona. Taki weksel nazywa się in blanco. Na wekslu in blanco pożyczkobiorca daje trasantowi możliwość skorzystania z uzupełnienia kwoty zobowiązania wedle własnego uznania.

Taki weksel jest bardzo ryzykownym środkiem do zdobycia funduszy. Zgodnie z polskim prawem taki weksel jest zgodny z przepisami, a trasat musi wykonać spłatę zobowiązania, tak jak wskazuje oznaczenie daty w umowie. Takie rozwiązanie może wpędzić trasata w nagłe kłopoty finansowe, gdy wysokość pożyczki będzie poza możliwością spłaty.

Prywatne pożyczki a rzeczywista roczna stopa oprocentowania

W przypadku umowy zawartej pomiędzy konsumentem a instytucją finansową do zapłaty, oprócz kwoty kredytu, trzeba jeszcze dołożyć prowizję, odsetki, opłaty dodatkowe, marżę oraz podatki. Pożyczka prywatna to jedynie do zapłaty jej kwota oraz odsetki, które ustala pożyczkodawca bądź obie strony wspólnie.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.