Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła firmie Terraform Labs (TFL) i jej prezesowi Do Kwonowi zarzut prowadzenia wielomiliardowego scamu.

W pozwie czytamy:

"[…] od kwietnia 2018 r. do upadku schematu w maju 2022 r., Terraform i Kwon zebrali miliardy dolarów od inwestorów, oferując i sprzedając powiązany zestaw papierów wartościowych w formie kryptowalut".

SEC przypisała im algorytmiczny stablecoin TerraUSD (UST) oraz token LUNA. Agencja dodała, że firma z Singapuru wraz z jej szefem wprowadziła inwestorów w błąd, obiecując wzrost cen aktywów i zapewniając ich o ich stabilności.

Szef regulatora Gary Gensler powiedział, że Terraform i Do Kwon nie dostarczyli opinii publicznej "pełnego, sprawiedliwego i uczciwego ujawnienia".

"Zarzucamy im również, że dopuścili się oszustwa, powtarzając fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia, aby zyskać wiarygodność przed zadaniem druzgocących strat inwestorom".

Szef SEC zauważył, że sprawa ta pokazuje "co niektóre kryptowaluty są gotowe zrobić, aby uniknąć przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych". Dyrektor ds. egzekwowania przepisów SEC Gurbir Grewal dodał swoje dwa grosze:

"Dzisiejsze działanie nie tylko obciąża pozwanych odpowiedzialnością za ich rolę w debiucie Terra, który zdewastował zarówno inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych i wysłał fale uderzeniowe przez rynki kryptowalut, ale po raz kolejny podkreśla, że patrzymy na ekonomiczne realia oferty, a nie na etykiety do niej dołączone. […] To było po prostu oszustwo, poparte tzw. algorytmicznym "stabelcoinem", którego cena była kontrolowana przez oskarżonych, a nie przez jakikolwiek kod."

Zgodnie z komunikatem prasowym, skarga została złożona w Południowym Sądzie Okręgowym w Nowym Jorku.

Roadmap walki ze stablecoinami?

Główny radca prawny Delphi Digital, Gabriel Shapiro, nazwał wektor wybrany przez SEC "roadmapem" do ścigania stablecoinów. Jego zdaniem praca wykonana w sprawie Kwon ai TFL była "bardziej dokładna niż zwykle".

"[SEC] będzie argumentować, że integracja, promocja, marketing, transakcje handlowe itp. tworzące ekosystem stablecoinów to "wysiłki innych", które są "racjonalnie oczekiwane" i mogą prowadzić do zysków".

Gospodarz podcastu Bankless, Ryan Sean Adams, wyraził podobny pogląd. Zauważył, że zwycięstwo SEC w tej sprawie "ustanowiłoby szeroki precedens dla większej kontroli nad kryptowalutami."

Wcześniej sytuacja wokół projektu zwróciła uwagę regulatorów w Korei Południowej. Prokuratura Okręgowa Seul South również zainteresowała się działalnością TFL, a sąd wydał nakaz aresztowania Do Kwona i pięciu innych osób.

Szef Terraform Labs powiedział, że nie ucieka i współpracuje z organami ścigania. Pod koniec września 2022 roku Bloomberg dowiedział się o wydaniu przez Interpol "czerwonego zawiadomienia" o jego zatrzymaniu.

Przypomnijmy, że w listopadzie media informowały, że Kwon przebywa w Serbii.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.