Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Nowy Ład wprowadził diametralne zmiany w polskim systemie podatkowym i nie tylko. Rewolucja dotknęła zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki prawa handlowego. Większość przedsiębiorców zastanawia się, co zrobić, aby nie stracić na nowelizacji. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze formy opodatkowania - na jaką się zdecydować i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Jaką wybrać formę opodatkowania po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Zmiany obejmują wiele różnych aspektów prowadzenia własnego biznesu i opłat z nim związanych. Od 1 stycznia 2022 roku modyfikacji uległy m.in. uregulowania dotyczące wysokości składki zdrowotnej, która ma być ustalana na podstawie dochodu (przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz podatku liniowym) albo przychodu (w przypadku tzw. ryczałtu) z działalności gospodarczej.

Nowy Ład a formy opodatkowania

Kluczowym kryterium do wyliczenia każdego miesiąca kwoty ubezpieczenia zdrowotnego jest wybór konkretnej formy opodatkowania. Zgodnie z Nowym Ładem, przedsiębiorcy mogą nadal korzystać ze skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale zmieniły się zasady dotyczące karty podatkowej. Z ostatniego z rozwiązań nie skorzystają już bowiem podmioty gospodarcze założone w 2022 roku oraz przedsiębiorcy, którzy w ostatnim roku rozliczali się w inny sposób. Każda forma opodatkowania ma oczywiście swoje zalety, ale i wady, dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji i podjęcie rozsądnej decyzji.

Podatek liniowy czy skala podatkowa - co lepsze?

Zasady ogólne oraz podatek liniowy należą do najpopularniejszych form opodatkowania. Pojawia się więc pytanie, którą z nich wybrać w kontekście Nowego Ładu? W przypadku podatku liniowego (tj. 19% podatku niezależnie od wysokości dochodu) składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu uzyskiwanego przez przedsiębiorcę, a jeśli chodzi o skalę podatkową (dwa progi podatkowe - 17% oraz 32% od dochodu rocznego powyżej 120 000 zł) jest to 9%. W tym miejscu należy podkreślić, że wysokość składki zdrowotnej nie może być niższa niż 270, 90 zł. W obu sytuacjach mówimy o dochodzie, a więc przychodzie pomniejszonym o koszty, przy czym w Nowym Ładzie kosztem nie jest już składka zdrowotna. Warto zauważyć, że w przypadku zasad ogólnych podatnik może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która w tym roku wynosi 2022 roku, co daje możliwość zmniejszenia zobowiązania wobec państwa o 5100 zł. Takiej opcji nie mają natomiast przedsiębiorcy rozliczający się według podatku liniowego.

Założenie spółki z o.o. - czy się opłaca?

Nic więc dziwnego w tym, że wielu właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej decyduje się na zamknięcie firmy i rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy zachowaniu wszelkich formalności oraz spełnieniu podstawowych warunków, nowy podmiot prawny może skorzystać z preferencyjnej, wynoszącej 9% od dochodu stawki podatku CIT. Wspólnicy spółki z o.o. nie mają również obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Jak się okazuje, zakładanie spółek online jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. Warto więc dokładnie poznać temat i przejść na korzystniejsze rozwiązanie.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.