Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Expobank, bank komercyjny w Rosji, wyemitował podobno pierwszą w historii tego kraju pożyczkę zabezpieczoną kryptowalutą.

Według raportu lokalnej agencji informacyjnej Kommersant z dnia 19 sierpnia, Expobank udzielił kredytu poprzez wydanie indywidualnej pożyczki bankowej zasilanej tokenami Waves (WAVES).

Prezes i założyciel Waves, Aleksander Iwanow, potwierdził tę informację na twitterze, zauważając, że pożyczka wykorzystała tokeny Waves jako zabezpieczenie. Powiedział także, że firma nie współpracuje obecnie z żadnymi innymi bankami w zakresie opracowywania narzędzi do zabezpieczania pożyczek bankowych za pomocą otwartego protokołu Waves.

Ivanov dodał, że Waves nie promował protokołu do tego typu zastosowań i nie zwracał się do banków lub start-upów.

Zgodnie z raportem, pożyczka została udzielona lokalnemu przedsiębiorcy Michaiłowi Uspieńskiemu na początku tego tygodnia. Biznesmen podobno powiedział, że jest zobowiązany do dalszego korzystania z tokenów Waves i nie planuje ich sprzedawać. W momencie pisania tego artykułu, Waves kosztuje około 4 dolarów, co oznacza spadek o ponad 5% w ciągu ostatnich 24 godzin.

WAVES może być uznany przez rosyjskie prawo

Niektórzy eksperci prawni są przekonani, że nowy rodzaj pożyczki może potencjalnie zostać uznany przez rosyjskie prawo.

Kirill Nikitin, prawnik w kancelarii Vegas Lex, powiedział, że obrót kryptowalutami w Rosji nadal wiąże się z dużą dozą niepewności prawnej. W sczególności, pojawia się sporo pytań o to, jakiego rodzaju transfery są legalne.

Jest to związane z niedawno uchwalonym w Rosji prawem , które zakazuje płacić w krypto za towary i usługi. Oczekuje się, że krypto regulacje zostaną bardziej rozjaśnione w projekcie ustawy, który ma zostać przyjęty pod koniec 2020 roku.

Iwanow powiedział, że Waves jest "naprawdę zachwycony faktem, że rosyjski biznes zdołał dostosować się do nowego prawa".

Jednocześnie inni eksperci prawni są pewni, że tokeny Waves mogą być legalnie wykorzystywane w Rosji, ponieważ nie są one narzędziem płatniczym. Jurij Brisow, lokalny prawnik, stwierdził, że tokeny Waves są absolutnie legalne.

"Nie ma żadnych ograniczeń w obrocie niepłatniczymi tokenami w naszym kraju"

- dodał Brisow.

Aleksander Żurawiewlew, partner zarządzający kancelarii prawnej "Efficient Business Resources" powiedział:

"Istnieją inne sposoby wykorzystania kryptowalut, na przykład, do kredytów bankowych lub zobowiązań umów inwestycyjnych".

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.