Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Serwis rbc.ru zamieścił informację, że Rosfinmonitoring stara się stworzyć narzędzie, które pozwoli wyśledzić nawet anonimowe kryptowaluty takie jak Monero.

Rosfinmonitoring chce mieć pełną kontrolę

Rosfinmonitoring czyli Federalny Serwis Monitoringu Finansowego Federacji Rosyjskiej to specjalna organizacja, która ma na celu zbieranie i analizowanie informacji finansowych w celu zwalczania prania pieniędzy, finansowania terroryzmu oraz przestępstw podatkowych. Według portalu rbc.ru organizacja w pocie czoła pracuje nad narzędziem, które umożliwi jej monitorowanie transakcji zawieranych przy pomocy kryptowalut. Rosfinmonitoring uważa, że obecnie żyjemy w czasach, gdzie system monetarny dynamicznie ewoluuje. Krypto przyniosło ze sobą możliwości łatwych, tanich i szybkich transferów pieniężnych, które w dodatku mogą być prawie całkowicie niewykrywalne. Prowadzi to do wielu nadużyć, czego najlepszym przykładem był Silk Road działający w przestrzeni Dark Netu. Aby zapobiegać nowej generacji cyberprzestępstw, Rosfinmonitoring potrzebuje dostępu do całkowicie nowych narzędzi. Mają one umożliwić wyśledzenie dowolnej transakcji i zidentyfikowanie zarówno jej nadawcy, jak i jej odbiorcy. Prototyp programu ma być używany do walki z przemytem narkotyków.

Czy to już całkowity koniec internetowej anonimowości?

Na chwilę obecną nie podano żadnych informacji o tym, w jaki sposób ma działać narzędzie Rosfinmonitoringu. Wiadomo jedynie, że powstaje ono przy współpracy naukowców z Instytutu Fizycznego Lebedev i ma wykorzystywać do swojego działania sztuczną inteligencję. Zastanawia natomiast to, jak AI ma tego dokonać. Na chwilę obecną uważa się, że odpowiednio nadana transakcja przy wykorzystaniu Monero jest całkowicie niewykrywalna. Być może rosyjski projekt będzie nie tyle próbował ją złamać lub rozkodować, co po prostu spróbować znaleźć inne poszlaki, które pozwolą na identyfikację jednej ze stron. Możemy jedynie mieć nadzieję na to, że ta technologia nie zostanie wykorzystana w zły sposób.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.