Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Aktualnie nie istnieje chyba klasa aktywów pozwalająca na osiąganie większych zwrotów niż kryptowaluty. Bitcoin, Etherum, Cardano czy XRP pozwoliły na osiągnięcie bardzo dużych zwrotów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące dalej będą upływały pod znakiem dalszych wzrostów. Jednak zarabiać można nie tylko na kupowaniu tokenów i oczekiwaniu na ich wyższe wyceny – możliwe jest również korzystanie z dźwigni finansowej, w ramach tzw. margin tradingu. Na czym polega i jakie daje korzyści taki sposób handlu kryptowalutami? O czym warto wiedzieć i na jakie zagrożenia uważać? Gdzie szukać takiego narzędzia?

Margin trading w kryptowalutach – czym jest i na czym polega?

Mechanizm dźwigni finansowej nie jest niczym nowym – od dawna korzysta się z oferowanych przez to narzędzie możliwości – zarówno na tradycyjnych rynkach finansowych, jak i w „realnej gospodarce”, np. przez przedsiębiorstwa korzystające z zewnętrznego finansowania do realizowanych inwestycji. Czym właściwie jest ten instrument?

W skrócie margin trading to pozwala na dokonanie zakupu aktywów przy wykorzystaniu pożyczonych środków, pod warunkiem wniesienia pewnego depozytu zabezpieczającego. Jego stosunek do całości powierzonego kapitału to właśnie dźwignia finansowa – najczęściej w przypadku kryptowalut maksymalna dźwignia wynosi 1:10 (10% depozyt zabezpieczający). Granie kilkukrotnie większymi kwotami niż posiadane daje ogromne możliwości osiągnięcia zysków z dobrze obstawionej pozycji. Na tradycyjnych rynkach – akcjach, obligacjach czy surowcach takie rozwiązanie wykorzystywane jest już od wielu lat, ale dla osób inwestujących w kryptowaluty jest stosunkowo nową opcją. Najczęściej korzysta się z niego podczas inwestycji krótkoterminowych, gdyż z uwagi na wysoką zmienność na krytpowalutach gra na dźwigni może grozić utratą kapitału lub znacznymi stratami w przypadku odwrócenia trendu.

Margin trading a spot – jakie są różnice?

Można powiedzieć, że do pewnego stopnia handel kryptowalutami z dźwignią jest rozszerzeniem zwykłego tradingu na ktypto. W odróżnieniu od kontraktów CDF, czyli derywatów, w przypadku margin tradingu kupujesz realne tokeny z rynku, a obowiązująca dla Ciebie jest cena spot (zazwyczaj są lekkie przesunięcia podczas gwałtownych ruchów cenowych pomiędzy spot a futures). Różnice pomiędzy margin trading a tradycyjnym inwestowaniem w krypto wynikają z faktu, że w tym pierwszym przypadku obracasz w większości (lub przynajmniej połowie) pożyczonymi środkami. Tylko część, stanowiąca depozyt zabezpieczający to Twoje środki. Resztę wykłada broker, który stara się jednak zabezpieczyć swoje środki i wymaga utrzymywania depozytu na odpowiednim poziomie. Jeśli więc Twoja pozycja bardzo straci na wartości, to może on domagać się uzupełnienia depozytu (margin call) lub zamknąć pozycję i sprzedać tokeny, wskutek czego Twój depozyt może nawet bezpowrotnie zniknąć. Na coś takiego nigdy nie jesteś narażony, kupując kryptowaluty za własne środki – chyba że jej wartość spadłaby do zera.

Jeszcze jedną możliwością, którą daje inwestorom margin trading, jest możliwość zagrania tzw. krótkiej sprzedaży (short sell). Przy wykorzystaniu tego narzędzia możesz „pożyczyć” na rynku tokeny i następnie je sprzedać, by odkupić po niższej cenie i oddać pożyczkodawcy. Jest to zagranie dla osób, które spodziewają się nadchodzących przecen i bardzo poszerza możliwość zarabiania na kryptowalutach – odtąd nie musisz czekać na wzrosty, by pomnażać kapitał, ale możesz także wykorzystać do tego spadki. Jeśli jednak nie trafisz z prognozami i kurs zacznie wzrastać – zaczniesz odnotowywać straty, które mogą przekroczyć wartość kapitału początkowego.

Przeciwieństwem krótkiej sprzedaży jest pozycja long (długa), która polega na nabyciu określonej liczby tokenów i oczekiwaniu na wzrost ich wyceny, by odsprzedać je z zyskiem.

Dźwignia finansowa to po prostu kolejny, bardzo wydajny instrument, który odpowiednio wykorzystany może pozwolić na pomnożenie zysków z podejmowanych inwestycji. Daje on możliwość pomnożenia swojej ekspozycji na wybraną kryptowalutę. W przypadku niewłaściwych decyzji pomnaża również Twoje straty, może więc okazać się mieczem obosiecznym – wszystko zależeć będzie od obranej przez Ciebie strategii inwestycyjnej, stosowanych zabezpieczeń, a także wielkości depozytu i wysokości dźwigni. Jej wykorzystanie wiąże się z pewnymi niewielkimi opłatami, które trafiają do brokera, ale również do pożyczających Ci kryptowaluty, w przypadku rozgrywania pozycji krótkiej.

Na jakich giełdach grać z dźwignią na Bitcoinie i kryptowalutach?

Od wyboru giełdy zależy bardzo wiele – zarówno warunki, na jakich możesz skorzystać z dźwigni, jej wielkość (na niektórych giełdach może to być tylko 1:3, na innych 1:10) i opłaty towarzyszące jej wykorzystaniu, ale również działanie i intuicyjność interfejsu czy opóźnienia w składaniu zamówień i wyświetlaniu notowań. Przy wyborze giełdy warto zwracać uwagę również na jej wielkość, opinie, czas istnienia na rynku – wszystko, co pozwala nam nabyć przekonanie, że mamy do czynienia z poważnym podmiotem, który nie zdecyduje się na zniknięcie z naszymi pieniędzmi. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych giełd, które uważamy za godne polecenia i na których bez problemu można skorzystać z margin tradingu.

1. ByBit

bybit

ByBit to singapurska giełda kryptowalut od początku utworzona z myślą o umożliwianiu handlu instrumentami pochodnymi, w tym wykorzystując margin trading. Również nie wymaga pełnej weryfikacji (KYC), co pozwala na zachowanie pewnej miary anonimowości. Wydajny silnik (do 100.000 operacji na sekundę) zapewnia płynne i niezawodne działanie, a interfejs programu został tak zaprojektowany, by ułatwiać obsługę nawet mniej doświadczonym klientom. Wszystkie niezbędne informacje zawarte zostały w górnym pasku nawigacyjnym. Giełda umożliwia również korzystanie z botów tradingowych, które pozwalają na automatyzację zagrań.

Rejestracja na giełdzie jest relatywnie prosta – wystarczy udać się na stronę rejestracji i wypełnić kilka pól, w tym podać swój adres email i mocne hasło. Po potwierdzeniu adresu kliknięciem w link lub przepisaniem kodu Twoje konto będzie w pełni gotowe do użycia.

Handel na ByBit również z wykorzystaniem dźwigni jest bardzo łatwy – giełda ta bowiem skupia się głównie na instrumentach pochodnych – futures czy właśnie margin trading. W zakładce handel to właśnie derywaty i pozycje z dźwignią jawią się jako domyślna opcja.

Przejdź do giełdy ByBit i skorzystaj z bonusów

Promocja: Rejestrując się za pomocą powyższego linku możesz skorzystać z atrakcyjnych bonusów (nawet do $1000)

2. BitMEX

bitmex portal

BitMEX to kolejna spośród największych giełd kryptowalutowych, na której dostępny jest margin trading. Ma ona bardzo mocną pozycję wśród osób inwestujących w kryptowaluty, opierając się o dźwignię finansową, co jest niewątpliwie zasługą rozbudowanej funkcjonalności (m.in. możliwości korzystania z botów tradingowych) oraz wielu opcji dostosowania stylu inwestowania do własnych upodobań. Zaletą giełdy są również bardzo wysokie wolumeny, dzięki czemu handel przebiega szybko i sprawnie i niewielkie są różnice pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży. Kolejną zaletą są niewielkie prowizje, co doceniają zwłaszcza osoby bardzo aktywne, wykonujące dużo transakcji.

By się zarejestrować na BitMex, nie trzeba wysyłać kopii dokumentów, choć należy podać imię i nazwisko, a także kraj zamieszkania, email i hasło, jakie będziemy wykorzystywać. Po otrzymaniu zwrotnej wiadomości należy kliknąć link i potwierdzić rejestrację. Zostaniemy poproszeni jeszcze o ustawienie weryfikacji dwuetapowej, po czym konto będzie już w pełni funkcjonalne.

Handlowanie kryptowalutami na BitMeksie, w tym przy użyciu dźwigni, jest bardzo intuicyjne, a ponieważ giełda ta przede wszystkim oferuje kontrakty i margin trading, to znalezienie odpowiedniej opcji nie jest trudne – wystarczy w dziale trading poszukać opcji margin i po wejściu w nią ustawić wielkość dźwigni.

Zarejestruj się na BitMEX i graj z dźwignią nawet 100x

3. eToro

Etoro to jeden z najpopularniejszych brokerów na świecie, oferujących bardzo zróżnicowane instrumenty inwestycyjne. Na eToro można spekulować niemalże wszystkim – akcjami spółek, kryptowalutami, walutami fiducjarnymi, surowcami, a także metalami szlachetnymi, towarami czy ETF’ami. Giełda pozwala również na podglądanie i kopiowanie ruchów innych inwestorów, oferuje również interfejs dostosowany do stopnia zaawansowania klientów (do wyboru klient detaliczny i profesjonalny). Niezależnie od rodzaju konta giełda jest bardzo przejrzysta i czytelna, dzięki czemu otwieranie i zamykanie pozycji nie sprawia trudności i jest bardzo intuicyjne.

Założenie konta na eToro wymaga podania prawdziwych danych osobowych i późniejszego ich potwierdzenia. Imię, nazwisko i adres – między innymi o takie dane zostaniemy poproszeni w procesie rejestracji. Wymagany będzie także skan dokumentu tożsamości i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Jest to w pełni regulowana giełda, co zapewnia ochronę funduszów gwarancyjnych i łatwiejsze rozliczanie z fiskusem potencjalnych zysków, ale wymaga podania większej liczby danych osobowych.

Sam handel na eToro jest możliwy po przelaniu środków – tu w odróżnieniu od wielu giełd kryptowalutowych jest bardzo łatwo przesłać pieniądze – do wyboru jest m.in. PayPal, Skrill czy Webmoney, można także płacić kartą czy przelewem bankowym. Po zaksięgowaniu środków można w dziale handel wybrać kryptowaluty i ustawiając pożądaną dźwignię dokonać pierwszych transakcji.

4. Binance Futures

Binance Futures to zdecydowanie największa i najpopularniejsza giełda kryptowalut na świecie. Pochodzi z Chin, ale ma zarejestrowane oddziały w kilkunastu innych jurysdykcjach, wspiera także wiele języków – w tym polski, co sprawia, że jest przyjazna również początkującym użytkownikom. Binance pozwala kupować krytpowaluty bezpośrednio przy użyciu karty debetowej lub przelewu bankowego – nie tylko Bitcoina, ale także jedną z kilkuset oferowanych kryptowalut. Ugruntowana pozycja na rynku gwarantuje bardzo dużą płynność, która pozwala na bezproblemowe kupowanie i sprzedawanie krypto przy zachowaniu niskich spreadów. Giełda ta również cechuje się bardzo wydajnym silnikiem, obsługującym nawet do 2 miliony transakcji na sekundę, dzięki czemu nawet podczas największego obciążenia działa płynnie i nie wyłącza się.

Do założenia podstawowego konta nie trzeba nawet przechodzić weryfikacji – wymogi stawiane nowym klientom są bardzo niewielkie – wymagane jest jedynie podanie maila lub numeru telefonu komórkowego. Po wypełnieniu trzeba przesunąć puzzel we wskazane miejsce i przepisać kod, otrzymany w mailu lub kliknąć wysłany w wiadomości link. To wystarczy, by mieć w pełni działające konto z dziennym limitem wypłat do 2 BTC.

Handlowanie na Binance również nie sprawia większych problemów – plusem jest doskonałe działanie aplikacji mobilnej. By zacząć handlować z dźwignią wystarczy, że w aplikacji udasz się do zakładki „Handluj”, a następnie ze znajdującej się na samej górze wstążki wybierzesz opcję Margin. Masz możliwość wykorzystanie maksymalnie dziesięciokrotnej dźwigni.

Handel z dźwignią – jakie niesie za sobą ryzyko i jak je minimalizować?

Wykorzystanie dźwigni finansowej daje bardzo duże możliwości – jest to jednak narzędzie, które może narazić Twoje finanse na sporą stratę. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się na jego wykorzystanie, warto byś poznał czyhające zagrożenia i sposoby na ich redukcję.

Głównym zagrożeniem związanym z wykorzystaniem dźwigni jest utrata całego kapitału. Inwestując w kryptowaluty swoje środki, ryzykujesz co najwyżej, że w razie spadku ich wyceny będziesz musiał dłużej czekać na zwrot z inwestycji lub, że sprzedając je, nie odzyskasz wszystkich pieniędzy. W przypadku wykorzystania dźwigni finansowej ryzykujesz utratą całego depozytu, który jest zabezpieczeniem pozycji. Załóżmy, że wykorzystujesz dźwignię 1:10, co oznacza, że Twój depozyt zabezpieczający stanowi 10% pozycji. Pozostałe 90% stanowią środki należące do brokera, który będzie starał się je chronić i nie dopuści do ich utraty. Jeśli więc kryptowaluta wykona ruch przeciwny do Twojej pozycji (np. jej kurs spadnie, podczas gdy masz pozycję długą – obliczoną na wzrost), to po przekroczeniu wartości depozytu zostanie ona natychmiastowo zamknięta, a zakupione na kredyt tokeny – sprzedane. Twój depozyt wówczas zostanie bezpowrotnie utracony. Wcześniej, po przekroczeniu pewnego poziomu, zostaniesz poproszony przez brokera o dokapitalizowanie pozycji lub odsprzedanie części tokenów – tzw. margin call, jednak z uwagi na ogromną zmienność na rynku kryptowalut możesz nawet nie zdążyć zareagować. Dlatego tak ważne jest stosowanie stop loss’ów – czyli ustawienia, które automatycznie zamknie pozycję poniżej ustalonego poziomu – pozwoli zarówno uniknąć większych strat, jak i utraty całego kapitału.

Warto również pamiętać o zasadzie, by nie inwestować więcej niż możesz stracić. Inwestowanie zbyt wysokich sum, a także korzystanie ze zbyt wysokich dźwigni nie tylko przysparza mnóstwo stresu, ale także może wymiernie odbić się na sytuacji finansowej Twojej i Twojej rodziny. Dlatego nigdy nie inwestuj pieniędzy pożyczonych z banku ani takich, które są niezbędne do życia, albo stanowią element poduszki finansowej Twojej rodziny.

Choć margin trading daje ogromne możliwości, to warto podchodzić do tego narzędzia z pokorą. Niedoświadczonym użytkownikom poleca się dokonywanie pierwszych transakcji z niewielką dźwignią – 1:2, 1:3, a dopiero z czasem, po oswojeniu się i opanowaniu zarządzania ryzykiem i różnych strategii inwestycyjnych, warto rozglądać się za zagraniami z większą dźwignią. Inwestorzy, zwłaszcza początkujący, często dają się porwać euforii, po kilku udanych zagraniach, przez co zaczynają inwestować coraz agresywniej i z coraz większą dźwignią. Niestety bardzo często kończy się to utratą całości kapitału i zniechęceniem do kryptowalut – dlatego warto stawiać na edukację, by nie zakończyć swojej przygody z tym fascynującym rynkiem właśnie w ten sposób.

3 Komentarze

 • MasnyBanan
  Posted 23 sierpnia 2021 19:47

  a czy ktoś słyszał o PrimeXBT? ostatnio trafiłem na tego brokera i strona się wydaje bardzo intuicyjna + dźwignia ponad 100x na BTC

 • Maciej
  Posted 26 sierpnia 2021 23:16

  Ja nie polecam grania z dźwignią. Właściwie to można więcej stracić niż zyskać. Wszystkie te kursy w internecie to bzdura, a analizę techniczną można sobie wsadzić w d…. Najlepiej zarabiać bezpiecznie na rynku spot, grając pod wydarzenia. To takie moje skromne zdanie. Oczywiście każdy może mieć swoje.

 • Arek
  Posted 4 lipca 2023 17:12

  Maciej, każdy ma inne doświadczenia. Ja osobiście lubię używać dźwignię od 10-30 i wchodzić w momencie, który jest dla mnie bardzo prawdopodobny wzrostowi/spadkowi. Osobiście gram na BitMexie i Bybicie, bo zwyczajnie najlepiej mi się gra na tych giełdach. Dźwignia finansowa może faktycznie być niebezpieczna, szczególnie dla osób, które nie wiedzą co robią i dopiero się uczą – wtedy polecam pograć sobie na koncie demo żeby oganąć panel, typy transakcji, stop lossy itp.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.