Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W tym roku aktywność branży zdecentralizowanych finansów (DeFi) stale rośnie. Całkowita wartość zablokowana (TVL) w protokołach DeFi ponownie przekroczyła 11 miliardów dolarów.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez branżową platformę analityczną DeFi Pulse, aktywa zablokowane obecnie w protokołach DeFi mają wartości 11,13 mld USD. Najnowsze TVL jest tylko około 840 milionów dolarów niższe od zarejestrowanego w dniu 24 września, ATH na poziomie 11,97 miliardów dolarów.

Najczęściej blokowanymi monetami w DeFi jest Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). W smart kontraktach zostało już zablokowane ponad 8282 milionów Ethereum, co w dniu dzisiejszym daje około 2.9 mld dolarów. Ponadto w w sektorze jest już zainwestowane 130,8 tys. syntetycznych BTC (zazwyczaj w formie tokenów). Bitcoiny te są warte 1,4 mld dolarów.

Największe protokoły DeFi

Według DeFi Pulse, trzema największymi protokołami DeFi są Uniswap, Maker i Aave. Zdecentralizowana giełda (DEX), Uniswap, dominuje na rynku. Wartość zablokowana w Uniswap przekroczyła 2,07 mld dolarów, co stanowi 18% całkowitego TVL. W platformach kredytowych Maker i Aave, zablokowano odpowiednio około 1,95 mld dolarów i 1,53 mld dolarów.

Inne wiodące protokoły DeFi to: Curve Finance (1,26 mld dolarów), WBTC (952,2 mln dolarów), Compound (879,0 mln dolarów), yearn.finance (774,9 mln dolarów). Rynek zdecentralizowanych finansów odnotował w ostatnich miesiącach ogromny wzrost. Większość z nich miała miejsce 2020 roku. Branża potrzebowała około dwóch i pół roku, aby osiągnąć TVL na poziomie 1 mld.

Czym są zdecentralizowane finanse (DeFi)?

Zdecentralizowane finanse (DeFi) to ekosystem, który chce zapewnić całemu światu dostęp do tradycyjnych usług finansowych, jednak bez żadnych pośredników. Oznacza to, że korzystając z DeFi, każda osoba posiadająca internet może przeprowadzać transakcje, zaciągać pożyczki, zarabiać na farmieniu czy wysyłać płatności. Wszystko to dzięki smart kontraktom, które eliminują udział pośredników (np. banków).

 

1 komentarz

  • defy
    Posted 6 września 2021 19:13

    defi = przyszłość finansów. sam osobiście dostarczam płynność i farmię. stopy zwrotu niemożliwe do osiągnięcia na tradycyjnym rynku.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.