Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W tym roku aktywność branży zdecentralizowanych finansów (DeFi) stale rośnie. Całkowita wartość zablokowana (TVL) w protokołach DeFi ponownie przekroczyła 11 miliardów dolarów.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez branżową platformę analityczną DeFi Pulse, aktywa zablokowane obecnie w protokołach DeFi mają wartości 11,13 mld USD. Najnowsze TVL jest tylko około 840 milionów dolarów niższe od zarejestrowanego w dniu 24 września, ATH na poziomie 11,97 miliardów dolarów.

Najczęściej blokowanymi monetami w DeFi jest Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). W smart kontraktach zostało już zablokowane ponad 8282 milionów Ethereum, co w dniu dzisiejszym daje około 2.9 mld dolarów. Ponadto w w sektorze jest już zainwestowane 130,8 tys. syntetycznych BTC (zazwyczaj w formie tokenów). Bitcoiny te są warte 1,4 mld dolarów.

Największe protokoły DeFi

Według DeFi Pulse, trzema największymi protokołami DeFi są Uniswap, Maker i Aave. Zdecentralizowana giełda (DEX), Uniswap, dominuje na rynku. Wartość zablokowana w Uniswap przekroczyła 2,07 mld dolarów, co stanowi 18% całkowitego TVL. W platformach kredytowych Maker i Aave, zablokowano odpowiednio około 1,95 mld dolarów i 1,53 mld dolarów.

Inne wiodące protokoły DeFi to: Curve Finance (1,26 mld dolarów), WBTC (952,2 mln dolarów), Compound (879,0 mln dolarów), yearn.finance (774,9 mln dolarów). Rynek zdecentralizowanych finansów odnotował w ostatnich miesiącach ogromny wzrost. Większość z nich miała miejsce 2020 roku. Branża potrzebowała około dwóch i pół roku, aby osiągnąć TVL na poziomie 1 mld.

Czym są zdecentralizowane finanse (DeFi)?

Zdecentralizowane finanse (DeFi) to ekosystem, który chce zapewnić całemu światu dostęp do tradycyjnych usług finansowych, jednak bez żadnych pośredników. Oznacza to, że korzystając z DeFi, każda osoba posiadająca internet może przeprowadzać transakcje, zaciągać pożyczki, zarabiać na farmieniu czy wysyłać płatności. Wszystko to dzięki smart kontraktom, które eliminują udział pośredników (np. banków).

 

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.