Skip to content Skip to sidebar Skip to footer # #Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Binance

Bank Tanzanii planuje wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) w Afryce, po tym jak sąsiednie kraje ogłosiły podobne inicjatywy.

Według piątkowego raportu Bloomberga, prezes Banku Tanzanii Florens Luoga powiedział w czwartek, że Tanzania planuje pójść za przykładem Nigerii i wprowadzić własną CBDC. Luoga podobno powiedział, że bank centralny "rozpoczął już przygotowania" do wprowadzenia cyfrowego szylinga, który jest walutą Tanzanii od 1966 roku.

Przygotowując się do uruchomienia CBDC, gubernator powiedział, że Tanzania planuje również rozszerzyć badania nad cyfrowymi walutami i poprawić potencjał urzędników banku centralnego. W przypadku powodzenia, Tanzania znalazłaby się w grupie krajów, które obecnie badają możliwość wprowadzenia CBDC.

Liderem wprowadzania CBDC bezapelacyjnie jest jednak z głównych gospodarek świata - Chiny. Bank centralny tego kraju prowadzi testy w głównych miastach od kwietnia 2020 roku i planuje większy eksperyment podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Według Luoga, inicjatywa banku centralnego Tanzanii była stymulowana przez uruchomienie nigeryjskiej, eNairy w zeszłym miesiącu. CBDC jest dopiero drugim, który jest w pełni dostępny dla społeczeństwa. Pierwszym krajem na świecie, który w pełni uruchomił walutę cyfrową banku centralnego w październiku 2020 roku były Bahamy.

Kryptowaluty są w dużej mierze zakazane w Tanzanii po dyrektywie banku centralnego z listopada 2019 r. Mówi ona, że cyfrowe aktywa nie zostały uznane przez lokalne prawo. Jednak Bank Tanzani podobno pracuje nad obaleniem tego zakazu. Prezydent Samia Suluhu Hassan powiedziała w czerwcu, że kraj powinien być gotowy na przyjęcie cyfrowych aktywów.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.