Skip to content Skip to sidebar Skip to footer Inwestuj w kryptowaluty na giełdzie Bybit

Mężczyzna z USA został skazany za kradzież 712 bitcoinów (BTC), wartych w chwili pisania tego tekstu około 21 milionów dolarów. Co ciekawe, ukradł on monety swojemu bratu. Sprawca, nazwany Gary Harmon, przyznał się do winy i spędzi za kratkami na cztery lata - informuje Departament Sprawiedliwości.

Bracia w zbrodni

Brat Gary'ego, Larry Harmon, został aresztowany w 2020 roku za prowadzenie tzw. miksera kryptowalut, który miał powiązania z wieloma nielegalnymi rynkami darkweb. Platforma Helix działała w latach 2014-2017 i przetwarzała transakcje o wartości nawet 350 tys. bitcoinów. Po aresztowaniu Larry'ego, Gary "ukradł" monety swojemu bratu.

Larry przyznał się wówczas do winy m.in. za pranie brudnych pieniędzy. Musiał również zapłacić 60 milionów dolarów grzywny. W tamtym czasie było to pierwsze skazanie operatora miksera kryptowalut.

Czym są miksery monet?

Coin mixery, czyli miksery kryptowalut to platformy, które ukrywają pochodzenie i przeznaczenie transakcji poprzez łączenie wielu transakcji razem. Zwolennicy uważają, że są one kluczowe i ważne dla prywatności użytkowników kryptowalut. Regulatorzy wskazują jednak na ich wykorzystanie przez hakerów i inne nieuczciwe podmioty.

Znana jest historia Tornado Cash i jego założyciela Alexeya Pertseva. W sierpniu ubiegłego roku Pertsev został aresztowany w Holandii. W tym czasie społeczność kryptowalutowa wściekle zareagowała na jego zatrzymanie. Fakt, że jego platforma była wykorzystywana przez nieuczciwe osoby, nie był jego winą, twierdzili przeciwnicy.

Raz po raz przedłużano jego areszt, ponieważ mówiono, że w jego przypadku istnieje ryzyko ucieczki. Teraz jednak sędzia zdecydował, że może on oczekiwać na proces na wolności. Pertsev będzie jednak monitorowany elektronicznie. Kolejne przesłuchanie odbędzie się 24 maja. W sumie założyciel Tornado Cash spędził w areszcie tymczasowym około dziewięciu miesięcy.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.