Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Współzałożyciel PayPal i inwestor venture capital, Peter Thiel, ostrzegł, że chiński rząd centralny może wspierać Bitcoina jako środek do podważenia polityki zagranicznej i monetarnej Stanów Zjednoczonych.

Przemawiając na wirtualnym wydarzeniu organizowanym przez konserwatywną organizację non-profit, Richard Nixon Foundation, Thiel komentował, czy emitowana przez bank centralny Chin waluta cyfrowa może zagrozić statusowi dolara amerykańskiego jako globalnej waluty rezerwowej.

Podczas gdy Thiel, który jest znany ze swojego pro-Bitcoinowego stanowiska, zasugerował, że "wewnętrzny stablecoin w Chinach" będzie oznaczał niewiele więcej niż "jakiś rodzaj totalitarnego urządzenia pomiarowego", dodał, że Chiny mogą postrzegać Bitcoina jako narzędzie do erozji hegemonii dolara:

Z punktu widzenia Chin, nie podoba im się, że Stany Zjednoczone mają tę walutę rezerwową, ponieważ daje to dużo możliwości nacisku na łańcuchy dostaw ropy naftowej i wszelkiego rodzaju rzeczy tego typu

- powiedział, dodając:

Mimo, że jestem pro-kryptowalutowym, pro-Bitcoinowym maksymalistą, zastanawiam się, czy w tym momencie Bitcoin powinien być również postrzegany częściowo jako chińska broń finansowa przeciwko USA, gdzie zagraża pieniądzowi fiat, ale szczególnie zagraża dolarowi amerykańskiemu".

Euro, aby osłabić dolara

Thiel nawiązał do chińskich wysiłków denominowania handlu ropą w euro w ciągu ostatnich lat. Chiny w ten sposób chciały podważyć podważyć globalną pozycję dolara.

Myślę, że Euro, może być postrzegane jako część chińskiej broni przeciwko dolarowi - ostatnia dekada tak naprawdę nie działała w ten sposób, ale Chiny chciałyby zobaczyć dwie waluty rezerwowe, takie jak Euro.

Inwestor spekulował, że Chiny w rzeczywistości nie chcą, aby ich renminbi stało się globalną walutą rezerwową. Rząd musiałby wtedy bowiem "otworzyć swoje konta kapitałowe" oraz podjąć inne działania "których tak naprawdę nie chcą podejmować".

Thiel konkluduje, że wspieranie Bitcoina oferuje Chinom łatwy środek do osłabienia pozycji dolara na arenie międzynarodowej:

Chiny chcą robić rzeczy, aby osłabić [dolara] - Chiny grają long na Bitcoina, i być może, z geopolitycznej perspektywy, USA powinny zadawać trudniejsze pytania o to, jak to dokładnie działa.

Skomentuj lub zostaw opinię


Administracja nie odpowiada za komentarze i opinie dodawane na forum publicznym.