0 Comments

Witam,

jako, że jestem aktywnym użytkownikiem giełd PancakeSwap oraz Uniswap, postanowiłem podzielić się subiektywnymi oczuciami co do korzystania każdej z nich. Nam nadzieję, że mój artykuł okaże się pomocny dla wielu użytkowników forum. Także zaczynajmy. Każdą giełdę opiszę z osobna. Najpierw Pancake, a następnie Uni.

CZYM JEST PANCAKESWAP?

Pancakeswap jest "częściowo" zdecentralizowaną platformą wymiany pozwalającą użytkownikom wymianę, stakeowanie, LP i yield farming i to wszystko w jednym interfejsie. Pancakeswap jest oparty na Binance Smart Chain (w skrócie BSC), który jest platformą blockchain opracowaną przez Binance, popularną giełdę kryptowalut.
W szczytowym momencie, Pancakeswap miał 5 miliardów USD w pulach płynności na swojej platformie, co jest bardzo imponujące.

CO MI SIĘ PODOBA W PANCAKESWAP

Niskie opłaty: Ponieważ jest on oparty na Binance Smart Chain, Pancakeswap ma znacznie niższe opłaty niż Uniswap. Nigdy nie zapłaciłem więcej niż dolara za żadną transakcję na Pancakeswap, podczas gdy zostałem obciążony znacznie ponad 50 USD za transakcje na łańcuchu Ethereum.

Bardzo szybkie swapy: Ponownie, ze względu na wydajność BSC, swapowanie na Pancakeswap jest bardzo, bardzo szybkie.

Więcej funkcji: Pancakes pozwala Ci na yield farming, zapewnienie płynności, handel, a nawet dodawanie do stosów swoich tokenów - to wszystko na jednej platformie. Na Uniswap nie możesz tego zrobić.

Czysty design: Pancakeswap pozwala zrobić wiele bez zagracania interfejsu. Jest on bardzo czytelny i łatwy w użyciu.

CO MI SIĘ NIE PODOBA W PANCAKESWAP

Nie jest w pełni zdecentralizowany: BSC nie jest w pełni zdecentralizowanym łańcuchem, ponieważ transakcje mogą być cofnięte przez każdego, kto posiada klucze administratora. Chociaż nikt nie jest właścicielem Pancakeswap, nie jest on prawdziwie zdecentralizowany.

Niewystarczająca ilość narzędzi: Traderzy nie mogą łatwo uzyskać analizy swoich pul na Pancakeswap, ponieważ większość narzędzi analitycznych jest zbudowana dla Ethereum, a nie BSC.

CZYM JEST UNISWAP?

Uniswap jest w pełni zdecentralizowaną giełdą pozwalającą użytkownikom na handel i dostarczanie płynności na platformie. Jest oparta na łańcuchu Ethereum, który został stworzony przez Vitalika Buterina. Jest w pełni zdecentralizowana, ponieważ nikt nie może przejąć kontroli nad łańcuchem. Uniswap jest głównym narzędziem dla wielu użytkowników ze względu na jego decentralizację i łatwość użycia.

CO PODOBA MI SIĘ W UNISWAP

W pełni zdecentralizowany: Uniswap jest zdecentralizowany aż do usługi hostingowej. Nikt nie jest właścicielem ani nie może rościć sobie prawa do własności Uniswap, a łańcuch Ethereum jest równie w pełni zdecentralizowany.

Większe wsparcie: Istnieje wiele narzędzi zbudowanych dla Uniswap, znacznie więcej niż dla Pancakeswap.

Większy wolumen i płynność: Jest to szczególnie ważne dla dostawców płynności. Uniswap ma o wiele większy wolumen niż Pancakeswap, a nawet większą płynność.

CO MI SIĘ NIE PODOBA W UNISWAP

Wysokie opłaty za korzystanie: Ponieważ jest zbudowany na łańcuchu Ethereum, który jest zwykle zatłoczony, Uniswap ma bardzo wysokie opłaty za zamianę, w wysokości nawet ponad 100 USD za transakcję. Wcześniej pobrano ode mnie 50$ za transakcję o wartości 5$. Dodaj do tego fakt, że transakcje w łańcuchu Ethereum są agnostyczne pod względem wielkości, a staje się jasne, że Uniswap nie jest przeznaczony dla małych graczy.

Brak yield farmingu lub stakingu: Uniswap nie obsługuje natywnie yield farmingu ani stakingu. Aby z nich skorzystać, musisz użyć zewnętrznych aplikacji co naraża Cię na ryzyko.

Więc kto wygrywa?
Odpowiedź na to pytanie jest całkowicie zależna od osoby udzielającej odpowiedzi, ale w mojej ocenie Pancake "bije na głowę" Uniswapa i to kwestia czasu, aż ich  kapitalizacje podzielą się po równo.

Changed status to publish